- 25 Ιουλίου, 2023
Έκκληση της Αντιπεριφερειάρχη για σύνεση και προσοχή – Σε κατάσταση συναγερμού με δείκτη κατηγορίας κινδύνου 5 η Μαγνησία
Με μήνυμά της η Αντιπεριφερειάρχης κα Δωροθέα Κολυνδρίνη ενημερώνει τους πολίτες: Αύριο η ηπειρωτική Μαγνησία βρίσκεται σε βαθμό επικινδυνότητας 5 και τα νησιά 4 … Κατάσταση συναγερμού Ψυχραιμία και Σύνεση σε ΟΛΟΥΣ. Οι εγωκεντρικές συμπεριφορές και ο λαϊκισμος μόνο προβλήματα προκαλούν! Ήρεμα! Υδροφόρες ακροβολισμενες παντού, μηχανήματα έργου σε επιφυλακή ,οι υπηρεσίες μας σε επιφυλακή, το συντονιστικό κέντρο μας ενεργό … Κάποιοι εκεί έξω δίνουν τον αγώνα τους!
Η γη έχει στεγνώσει, οι υψηλές θερμοκρασίες επιμένουν, ενώ τις επόμενες μέρες περιμένουμε βοριαδάκια κατά τόπους ισχυρά. Το κοκταίηλ αυτό των καιρικών προβλέψεων, σημάνει τον συναγερμό για τη Μαγνησία, ανεβάζοντάς την στην κατηγορία κινδύνου 5, δηλαδή, σε κατάσταση συναγερμού.
Για την Τετάρτη 26 Ιουλίου εξακολουθούν οι απαγορεύσεις διέλευσης στα δάση μας όπως:
1.Δάσος Κουρί
2.Άγ. Ονούφριος
3.Γορίτσα
4.Μηλιές Νεοχώρι
5.Μπελιάν
6.ΝεοχώριΑφέτες
7.Προμύρι
(η φωτο είναι από το προφίλ της Αντιπεριφερειάρχη και από πρόσφατο περιστατικό πυρκαγιάς)