• 6 Νοεμβρίου, 2022

Νίκησε στην Αγριά ο ΓΣΑ με ρεκόρ πόντων στη διαφορά!

Οι 40 πόντοι με τους οποίους νίκησε ο ΓΣΑ στην Αγριά (σκορ 53-93) αποτελούν τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των «κυανόλευκων» στην παρουσία τους στη Γ΄ Εθνική! Και την καλύτερη επιθετική παραγωγή της ομάδας του Νάνη τη φετινή σεζόν αφού είχε 88 στη Νίκαια και 92 την περασμένη εβδομάδα με τα Ιωάννινα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι σε όλα τα ματς Αγριά-ΓΣΑ ή ΓΣΑ-Αγριά στην Α1 ΕΣΚΑΘ, το Κύπελλο και τη Γ’ Εθνική, οι Αλμυριώτες δεν έχουν χάσει ούτε ένα!!!

Μία αμφίρροπη έξοδο, ο ΓΣΑ την μετέτρεψε σε ένα εύκολο απόγευμα παίρνοντας το τέταρτο ροζ φύλλο σε πέντε αγωνιστικές με χαρακτηριστική ευκολία όπως μαρτυρά το σκορ!!!

Ο ΓΣΑ ήταν κυριαρχικός από την αρχή. Μπήκε στο παρκέ του κλειστού της Αγριάς με 0-9 (τρίποντο Μαμούρας, δίποντα από Παπούλια, Πολίτη, Κοντοστάθη) και διατηρούσε μεγάλη διαφορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Με το σκορ στο 13-19, στα τελευταία δευτερόλεπτα της εναρκτήριας περιόδου με καλάθια των Παπούλια, Τάσσου και μία βολή του Πολίτη ο ΓΣΑ έκλεισε το δεκάλεπτο με διπλό σκορ, 13-26. Εξαιρετικοί στην άμυνα οι παίκτες του Παναγιώτη Νάνη, πήραν κεφάλι στο σκορ με 15-30 και 20-36, αυτό το +16 ήταν η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο πρώτο ημίχρονο. Στην ανάπαυλα ο φωτεινός πίνακας έδειχνε σκορ 29-42. Κι ακόμα καλύτερο το διάστημα των 20 λεπτών του δευτέρου ημιχρόνου όταν το επιμέρους σκορ ήταν 24-51.

Για τον ΓΣΑ πρώτος σκόρερ ο Παπούλιας με 23 (ο οποίος προς το τέλος του αγώνα είχε κι ένα κόψιμο σε αντίπαλο), τον ακολούθησε ο Φώτης Τάσσος με 17 (εκ των οποίων οι 7 με βολές). Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας ξανά με την Παραμυθιά την ερχόμενη Κυριακή.

Δεκάλεπτα: 13-26, 29-42, 42-69, 53-93
Αγριά (Κοσμάτος): Αντωνόπουλος 10 (1), Καραμανλής 2 (1), Βλαχογιάννης 13, Χαντζόπουλος 5 (1), Καραμήτσος, Ντάκης 8, Σαλεπτσής 2, Ρόσσιος 6, Αμπάρης 2, Κοψιαλής 3 (1), Τσίρος 2.
ΓΣΑ (Νάνης): Κοντοστάθης 13 (3), Μυλωνάς 2, Μαμούρας 7, Πελεκάνος 9, Μασούρας, Κανατούλας 2, Παπούλιας 23 (1), Γώγουλας, Βαλαμούτης 7 (1),Πολίτης 13, Τάσσος 17.

Τρίκαλα-Αμπελώνας…74-58
Αχέρων Καναλακίου-Σοφάδες…45-71
Νίκαια-Τιτάνες Παλαμά…72-82
Άμφισσα-Ανόρθωση…69-74
ΣΚ Ιωάννινα-Παραμυθιά…65-67