• 23 Ιανουαρίου, 2019

ΓΣΑ – Ολυμπιακός Β. 0-1, Νίκη Β. – Πιερικός 3-0 και Στυλίδα – Θησέας 0-1

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου διεξάχθηκε τελικά η αναβληθείσα λόγω ψύχους 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, η τελευταία του α’ γύρου και ενώ ήδη έχει διεξαχθεί η 15η (η 2η δηλαδή του β’ γύρου).

Η νέα ήττα του ΓΣΑ από το Ολυμπιακό Βόλου με 0-1 δημιουργεί σκεπτικισμούς για την πορεία των Αλμυριωτών στα τελευταία παιχνίδια, ειδικότερα όταν ακολουθεί ο δύσκολος αγώνας εκτός έδρας με τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας ο οποίος κάνει προσπάθειες να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αντίθετα, πίσω από τις δυο πρωτοπόρες ομάδες του Βόλου πλησιάζουν κι άλλες ομάδες ανάμεσα στις οποίες και ο Θησέας Αγριάς που έφερε πάλι «διπλό» μέσα στη Στυλίδα.

Οι νέες προσθήκες στο ρόστερ της ομάδας του Στέλιου Αρσένου ίσως αλλάξουν το κλίμα και οδηγήσουν πάλι στις επιτυχίες την αρμάδα των Απμυριωτών.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής:

Α.Ο. Σελλάνων – Φωκικός 2-0

Α.Ο. Στυλίς – Θησέας Αγριάς 0-1

Αχιλλέας Νεοκ. – Αναγέννηση Καρ. 3-0 α.α.

Νίκη Βόλου – Πιερικός 3-0

Γ.Σ. Αλμυρού – Ολυμπιακός Β. 0-1

Απόλλων Μακρυχωρίου – Α.Σ. Μετέωρα 1-0

Αστέρας Ιτέας – Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-1.

Αναγέννηση Καρδίτσας* 1.

*Η Αναγέννηση Καρδίτσας αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Μετέωρα και Αστέρας Ιτέας έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η ΕΜΒΟΛΙΜΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πολύς κόσμος (ανάμεσά του πολλοί Βολιώτες) παρακολούθησε το παιχνίδι μέσα στο «Ραγάζος».

Οι Αλμυριώτες αγωνίστηκαν με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και επεδίωξαν το μηδέν για την εστία τους. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν πολλές ευκαιρίες και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης (27’ λ.τρ. Βίτσιος), Καρράς, Μπαρούτας, Στουρνάρας, Ναουμίδης, Αλεξανδρής, Δημηνάς (74’ Παπακώστας), Γκίκας (57’ Τσελεπής), Κοντοβάς (57’ Τζοβάρας), Τσιώλης και Αναστασίου.

Στο 27ο λεπτό αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για τον ΓΣΑ. Τη θέση ου Σταυράκη κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Βίτσιος.

Στο 48ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ σε βάρος το ΓΣΑ, με κεφαλιά του Σερτζίνιο, μετά από σέντρα του Λώττα.

Ο Γιώργος Μελτζανίδης από την ΕΠΣ Ημαθίας, ήταν ο διαιτητής του αγώνα στο «Ραγάζος», με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Πάντση και Γιώργο Χριστοδούλου, επίσης από την ΕΠΣ Ημαθίας.

Παρατηρητής του αγώνα ο Ιωάννης Μπλούνας από την ΕΠΣ Φθιώτιδας.

-Ο Μέτσε άνοιξε το σκορ στο Πανθεσσαλικό στο 55ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση μακρινού φάουλ σε βάρος του Πιερικού. Δυο λεπτά μετά ο Βουκομάνοβιτς διπλασίασε τα τέρματα υπέρ της Νίκης.

Στο 82ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πάλι ο Βουκομάνοβιτς έγραψε το 3-0 σε βάρος των φιλοξενουμένων της Κατερίνης.

-Στο ματς ΑΟ Στυλίδας – Θησέας Αγριάς 0-1 το μοναδικό τέρμα των Αγριωτών σημειώθηκε στο 28ο λεπτό, με εκτελεστή τον Μπόρα.