• 14 Οκτωβρίου, 2018

Γ’ Εθνική: Η μέρα της …γκέλας για τη Μαγνησία – Ισοπαλίες για ΓΣΑ και Νίκη Β. και ήττα για τον Θησέα

Ισοπαλία έδρας για τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού με 1-1 κόντρα στον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.

Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου δεν κατάφερε τουλάχιστον να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ, που είχε από το 59’ με σκόρερ τον Τζοβάρα και ισοφαρίστηκε στο 75’ από τον Αποστολίδη, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες για ευρύ σκορ και τη νίκη.

Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 14 Οκτωβρίου στις 16.00 στο «Αθ. Ραγάζος», για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και για τον 4ο όμιλο. Τρικαλινοί ήταν οι διαιτητές της αναμέτρησης, με τον Στέλιο Λεωνίδα να διευθύνει το ματς. Βοηθοί θα είναι οι Χρήστος Μπάλας και Κώστας Σταφυλάς. Παρατηρητής ήταν ο Γιάννης Καλύβας από την ΕΠΣ Ευρυτανίας.

Μια μέρα πριν -το Σάββατο 13/10- ο Ολυμπιακός Βόλου διέλυσε (παίζοντας ως γηπεδούχος πάλι στο Στάδιο του Αλμυρού) τον Πιερικό με 5-1, , ενώ η Νίκη εκστράτευσε στα Σέλλανα και δεν έπαιξε καλά, αν και είχε κάποιες ευκαιρίες.

Τα Σέλλανα προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Κόκκινο και από εκεί και πέρα έκαναν συνεχώς καθυστερήσεις, μέχρι το 78ο λεπτό που ο Ταβάρες ισοφάρισε με ένα γελοίο γκολ (λάθος του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου).

Τέλος από τις ομάδες της Μαγνησίας ο Θησέας ηττήθηκε από τον Αστέρα Ιτέας με 1-0, «πικρό» γκολ – πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. -ΠΙΕΡΙΚΟΣ 5-1

Ο Ολυμπιακός Βόλου με πολύ καλή απόδοση διέλυσε με 5-1 τον Πιερικό, στο παιχνίδι του Σαββάτου στο «Αθ. Ραγάζος» του Αλμυρού.

Σκόρερς για τους Βολιώτες ο Σερτζίνιο, ο Φλίγκος με δυο γκολ και ο Ζγκούρι.

Δυο εύστοχα πέναλτι εκατέρωθεν, εξ άλλου, με τον Κυπαρίση του Πιερικού και τον Ρόκα των νικητών διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.