• 26 Αυγούστου, 2017

ΓΣΑ – Αχιλλέας Φαρσάλων 1-0 και Ρήγας Φεραίος – Νίκη Βόλου 1-2

Σε «απόρθητο κάστρο» εξελίσσεται φέτος το Στάδιο του Αλμυρού, αφού νικηφόρο ήταν και το νέο φιλικό του Γυμναστικού Συλλόγου, το Σάββατο 26 Αυγούστου, με φιλοξενούμενο αυτή τη φορά το «γείτονα» και προσεχή του αντίπαλο στη Γ’ Εθνική Αχιλλέα Φαρσάλων, που έδειξε επίσης πολύ δυνατός και αξιόμαχος.

Σκόρερ  για του κυανόλευκους της πόλης μας ήταν ο Στουρνάρας στο 58ο λεπτό και γενικά έγινε ένας αγώνας που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, ειδικότερα στο β’ μέρος που οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν το γκολ και ανοίχτηκαν περισσότερο δίνοντας στο ΓΣΑ δυο – τρεις καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν α διευρύνουν το σκορ.

(Η φωτο είναι του Δημήτρη Βελάνη).

Γ.Σ. Αλμυρός (Λάκης Μπακάλης): Σταυράκης, Καψιώτης, Τσάτσος, Κυριάκος, Στουρνάρας, Σαββίδης, Βουτσίτσεβιτς, Κοτσαρίδης, Φλίγκος, Κιτίου, Κοντοβάς.

Αγωνίστηκαν και οι: Θωμαίδης, Βούλγαρης Παν, Αλεξανδρής, Μπαρούτας, Φεράντος, Δημουλάς, Τσόγκας, Δήμου και Πρατής.

Ρήγας Φεραίος – Νίκη Βόλου 1-2

Το 1-0 με εκτελεστή τον Τζιοβάρας στο 20’, με τα από γέμισμα του Καρακώστα, ενώ οι Βελεστινιώτες έχασαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία στο α’ μέρος

Τραγικό λάθος του Γεωργατζή, που έκανε απρόσεκτο γύρισμα στον τερματοφύλακά του Παπαγιάννη, στο 37ο λεπτό. Παρενέβη ο Χρήστος Τζιώρας και με δεξί πλασέ, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα, έκανε το 1-1.

Στο 40’ ακυρώθηκε δεύτερο γκολ της Νίκης, με (διαμαρτυρόμενο προς το διαιτητή) σκόρερ τον Γαρυφαλλόπουλο.

Με την έναρξη του β’ μέρους (στο 47ο λεπτό) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σε 1-2, πάλι με εκτελεστή τον Τζιώρα.

Οι Βολιώτες είχαν καλύτερη αγωνιστική παρουσία στο β’ ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν στο σκορ.

Δοκάρι στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τζήμα και μοναδική ευκαιρία γι ισοφάριση είχε και ο Ρήγας στην εκπνοή του αγώνα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάνης, Γεωργατζής, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Παπαγεωργίου, Τσιώλης Καρακώστας, Τζοβαράς.

Έπαιξαν και οι Τσουμπέκος, Ράπτης, Λάμπρου, Χίσα, Μπακάλης, Τσελεπής, Καναβός, Τζέκα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Θεολόγης (19’ λ.τρ. Τζήμας), Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Λάιος, Μωυσίδης, Μέτσε (30’ Βέργος) Ιορδανίδης, Γαρυφαλλόπουλος, Μπάιριτς, Τζιώρας.

Έπαιξαν και οι Σφονδυλιάς, Ζιώγας, Σέλντι, Βουρδάκης, Σιώμος, Ματθαίου, Κουκουτής, Βλάχος.