• 24 Απριλίου, 2024

Φοβερή άμυνα, σούπερ Πελεκούδας και δέκα τρίποντα για τον ΓΣΑ – Σε τρίτο ματς θα κριθεί η πρόκριση / ρεπορτάζ, στατιστική, εικόνες

Με φοβερή άμυνα και τον Πελεκούδα να σκεπάζει τα καλάθια με 18 πόντους-10 ριμπάουντ, ο ΓΣΑ κέρδισε τους Τιτάνες Παλαμά στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς με σκορ 80-57 κι έμεινε ζωντανός για την πρόκριση. Σε τρίτο, και τελευταίο, αγώνα στον Παλαμά στις 28 του μηνός θα αναδειχθεί ο νικητής του ζευγαριού.

Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι σήμερα ο Παλαμάς έφθασε τους 57 πόντους, ενώ πριν λίγες μέρες τόσους είχε πετύχει μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Τους 45 πέτυχαν δύο παίκτες, οι Παπαχρήστος, Σ. Τσούμας και όπως είναι φυσικό, δύο δεν μπορούν να νικήσουν μία ομάδα… που είχε κατά διαστήματα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και σταθερό σημείο αναφοράς τους ψηλούς της. Σημείο-κλειδί στο τρίτο δεκάλεπτο όταν το 43-41 έγινε 57-41 μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Με Λάππα, Παπούλια, Πολίτη, Κοντοστάθη και Πελεκούδα ο ΓΣΑ στην πεντάδα που άρχισε τον αγώνα, το σκορ άνοιξε με βολές του Σ. Τσούμα αλλά ο Λάππας απάντησε με το πρώτο τρίποντο. Ο Πελεκούδας κέρδισε την πρώτη μάχη μέσα στη ρακέτα κι έδωσε προβάδισμα 5-4 στους γηπεδούχους, στην άμυνα ο Κοντοστάθης έκοψε τον Παπαχρήστο και ο Λάππας με ωραίο μπάσιμο για το +3. Με δύο καλάθια από τους ψηλούς τους και ένα στον αιφνιδιασμό, οι Τιτάνες προσπέρασαν 7-10, αλλά ο Πελεκούδας σταμάτησε το μικρό σερί με κάρφωμα και δεύτερο δίποντο στην επόμενη επίθεση. Με σουτ έξω από τα 6,75 από τον Παπαχρήστο και λέι απ στο ανοικτό γήπεδο από τον Σ. Τσούμα, η ομάδα του Παλαμά ξέφυγε 11-17 στο 7:18. Ήδη στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν βρει τρεις φορές τον δρόμο προς το καλάθι πιάνοντας ανοργάνωτη την άμυνα του Αλμυρού. Μετά το τάιμ άουτ, ο Τάσσος με προσωπική ενέργεια σκόραρε, ακολούθησε τρίποντο του Πολίτη, στην πρώτη προσπάθεια που πήρε ο μπόμπερ του ΓΣΑ βρήκε στόχο και ο Λάππας με μία βολή έφερε το ματς στα ίσα. Με καλάθι του Κ. Σαριμπαλίδη (που ήταν το μονδικό του στο παιχνίδι), οι Τιτάνες έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο προηγούμενοι με σκορ 17-19 (Λάππας-Πελεκούδας από 6 πόντους, Σ. Τσούμας 8, Παπαχρήστος 7).

Ισοφάρισε ο Παπούλιας με ένα από γνωστά του καλάθια και βρίσκοντας ανοικτή διάβαση, με λέι απ σκόραρε ξανά στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων. Σκορ 24-19 στο 13’ με τρίποντο του Κοντοστάθη, 27-21 με νέο τρίποντο του Αργύρη αυτή τη φορά. Ο Παπαχρήστος όμως είχε τις απαντήσεις και με συνεχόμενους πόντους δεν επέτρεψε στους «κυανόλευκους» να ξεφύγουν. Ο Αλμυρός πάντως έφθασε στο 31-24 στο 15:20 καθώς από δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, σκόραρε ο Πελεκούδας (το πρώτο το πήρε ο Αργύρης που βοήθησε σημαντικά σε αυτό το σημείο του αγώνα, το δεύτερο ο Λαμιώτης σέντερ). Από τη μία ο Πελεκούδας (με 6 σερί πόντους) κι από την άλλη ο Παπαχρήστος (με όλους τους πόντους των Τιτάνων για 6 λεπτά). Ο ψηλός του ΓΣΑ ήταν καταπληκτικός καθώς είχε 8 εύστοχα δίποντα σε 11 προσπάθειες, ενώ αγωνίστηκε ελάχιστα στη β’ περίοδο ο Πολίτης διότι ο προπονητής του τον προστάτευσε λόγω φάουλ. Με τον Λάππα να κλέβει την μπάλα και να ξεχύνεται στον αιφνιδιασμό, η ομάδα του Ζαρονικόλα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 λίγο πριν τη λήξη. Το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου ήταν 23-13 και οι «κυανόλευκοι» του Αλμυρού πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 40-32.

Πολύ μεγάλη συνεισφορά από τον Κοντοστάθη που έπαιξε εξαιρετική άμυνα πρώτα πάνω στον Κ. Σαριμπαλίδη και έπειτα στον Σίλα Τσούμα, ενώ εάν έλειπαν κάποια λάθη στις πάσες ο ΓΣΑ θα είχε μεγαλύτερο προβάδισμα. Όσον αφορά στο σκοράρισμα, Πελεκούδας 16 πόντοι, Λάππας 8, Παπούλιας 5, οι Πολίτης, Αργύρης, Κοντοστάθης έβαλαν από ένα τρίποντο και ο Τάσσος 2 πόντους. Για τον Παλαμά, ο Παπαχρήστος έπαιζε …μόνος του έχοντας 16 πόντους, ο Σ. Τσούμας 11 ενώ δύο συμπαίκτες τους έβαλαν από ένα δίποντο.

Γρήγορο 0-4 για τους Τιτάνες, όμως ο Κοντοστάθης με σουτ έξω από τα 6,75 ξεσήκωσε τον κόσμο. Τον μιμήθηκε ο Σ. Τσούμας που είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας 7 πόντους σε δυόμιση λεπτά. Η επιδίωξη του ΓΣΑ να περάσει την μπάλα στους ψηλούς ήταν εμφανής και ο Τάσσος διαμόρφωσε το 45-41 με προσωπική ενέργεια γυρνώντας ωραία το σώμα του προς το καλάθι. Στην επόμενη επίθεση όμως υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ κι αντικαταστάθηκε (σε 4’ ο ΓΣΑ είχε 5 ομαδικά) από τον Πελεκούδα …που αμέσως σκόραρε. Ο Λάππας με τρίποντο έκανε το 50-41, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι πήραν φόρα, ειδικά όταν ο Μιχάλης Πολίτης εκτέλεσε μια δύσκολη προσπάθεια, υπό πίεση, κι ευστόχησε από μακριά δίνοντας διψήφια διαφορά, 53-41 στο 27ο λεπτό. Σερί 10-0 για τον ΓΣΑ που το ανέβασε με βολή σε τεχνική ποινή ο Πολίτης και νέο τρίποντο από τον ίδιο παίκτη για το 57-41. Το ένα καλάθι μετά το άλλο από τους «κυανόλευκους» που πήραν σκορ από τους Πολίτη, Κοντοστάθη (από 7 π. στο δεκάλεπτο) και διατήρησαν διαφορά ασφαλείας. Η περίοδος έκλεισε 61-51 καθώς στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα ο Πελεκούδας έκανε επιθετικό, αντιαθλητικό φάουλ από το οποίο οι Τιτάνες πήραν 5 πόντους, βολές του Πανάγου και μπάζερ-μπίτερ τρίποντο του Παπαχρήστου.

Με καλές αμυντικές προσπάθειες του Λάππα άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και με δικό του λέι απ το πρώτο καλάθι. Ο Παπούλιας με τρίποντη βόμβα επανάφερε τη διαφορά στους 15 αφού στο τρίλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 5-0… Ο Παπαχρήστος έβαλε βολές, όμως ο Πολίτης έβαλε τρίποντο από τα 8 μέτρα (!!!) και μετά ο Παπούλιας με τζαμπ σουτ από πλάγια έκανε το 71-53 στο 35’. Οι Τιτάνες έφθασαν τους 55 πόντους που είχαν την Κυριακή στο ημίχρονο όταν η σημερινή αναμέτρηση ήταν στο 36ο λεπτό της!!! Και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού οι προπονητές κοίταξαν στο βάθος του πάγκου τους, χρησιμοποιώτας τους παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο. Ο Παπούλιας στρογγύλεψε τη διαφορά στους 20 (75-55) και το τελικό 80-57 διαμορφώθηκε με δίποντο του Κανατούλα και γκολ-φάουλ του Μυλωνά.

Δεκάλεπτα: 17-19, 40-32, 61-51,80-57

ΓΣΑ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 10 (2/2β., 1/3δ., 2/5τρ., ριμπ.3-0), Λάππας 13 (1/2β., 3/8δ., 2/6τρ., ριμπ.7-1), Παπούλιας 12 (1/2β., 4/6δ., 1/2τρ., ριμπ.3-0), Μυλωνάς 3 (1/1β., 1/2δ., 0/1τρ., ριμπ.0-1), Κανατούλας 2 (1/1δ.), Ξηρομερήσιος (ριμπ.1-0), Αργύρης 3 (0/2δ., 1/1τρ., ριμπ.3-3), Βαλαμούτης 2 (1/1δ., 0/2τρ., ριμπ.2-0), Πολίτης 13 (1/1β., 0/2δ., 4/8τρ., ριμπ.1-0), Πελεκούδας 18 (9/13δ., ριμπ.7-3), Τάσσος 4 (2/3δ., ριμπ.4-0).

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Αντωνίου 1 (1/2β., 0/2δ.), Γ. Τσούμας (0/2δ., 0/3τρ.), Παπαχρήστος 23 (2/7β., 6/12δ., 3/4τρ., ριμπ.8-1), Σφακιανός 2 (1/1δ., 0/1τρ.), Γ. Σαριμπαλίδης (0/1δ., 0/2τρ.), Πανάγος 2 (2/4β., 0/1δ., 0/1τρ.), Γκόβαρης 2 (2/4β., 0/1δ.), Αρχοντούλης 2 (1/1δ.), Κ. Σαριμπαλίδης 2 (1/1δ., 0/3τρ.), Λόλας, Σ. Τσούμας 23 (5/6β., 6/10δ., 2/9τρ.).

*** Σε τρίτο ματς και το άλλο ζευγάρι καθώς σήμερα η Καστοριά κέρδισε 80-70 τα Τρίκαλα.