- 3 Μαρτίου, 2020
Τρεις εστίες φωτιάς σε Ανάβρα και Κοκκωτούς
Τρεις περιπτώσεις με φωτιές στον ορεινό όγκο της Όθρυος είχαμε το προηγούμενο τριήμερο και χρειάστηκε η επέμβαση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κλιμακίου Δρυμώνα.
Συγκεκριμένα, το βράδυ του Σαββάτου 29 Φεβρουαρίου, φωτιά ξέσπασε στις 20:00 στην περιοχή Ρουσερί Ανάβρας και κάηκαν τρία στρέμματα χαμηλής βλάστησης και φυλλωσιές, με τους Πυροσβέστες να βρίσκονται στο σημείο μέχρι μία ώρα μετά τα μεσάνυχτα.
Το πρωί της Κυριακής 1η Μαρτίου, στην τοποθεσία Τσαϊράκι Κοκκωτών, από τις 10:05 έως τις 14:10 κάηκαν κέδρα, έλατα και ξερά χόρτα.
Επίσης, την Καθαρά Δευτέρα 2/3, στη θέση Γριδιά Ανάβρας εκδηλώθηκε φωτιά σε έκταση τριών στρεμμάτων. Κάηκαν ξερά χόρτα, ξερά δένδρα και φύλλα.