Πρεμιέρα με ήττα για τη Δήμητρα (ρεπορτάζ+φωτογραφίες)

Πρεμιέρα με το …αριστερό για τη Δήμητρα στη φετινή Α2 ΕΣΚΑΘ. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν 55-65 από την Ιωλκία στο κλειστό του Αλμυρού πληρώνοντας το κακό διάστημα 27′-34′ όταν το υπέρ τους +10, έγινε 45-57 για τους φιλοξενούμενους με φοβερό σερί 0-22!!!
Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Δήμητρα καθώς με τρίποντο του Κωτούλα και πέντε πόντους του Καραπτσιά προηγήθηκε 7-0 στο 3:27. Όμως “κόλλησε” επιθετικά μένοντας χωρίς πόντο για τα επόμενα 6:20. Έτσι, η Ιωλκία προσπέρασε 7-0 και η α’ περίοδος έληξε 10-10 με τρίποντο του Ποζιόπουλου.
Μετά το 14-176, οι “πράσινοι” είχαν το κεφάλι στο σκορ κι έφθασαν τη διαφορά στους πέντε (28-23) στο 17:06 κι αργότερα στους έξι (33-27) στο 19’με καλάθι του Παπαβαΐτση. Στο διάστημα αυτό βοήθησε ο Νάκος σημειώνοντας τρία δίποντα. Το 33-27 ήταν σκορ ημιχρόνου, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι τραυματίστηκε ο Γιάννης Ξύδης και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Με καλάθι του Κωτούλα στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Ποζιόπουλου, η διαφορά ανέβηκε στους επτά και ο Παπαβαΐτσης έξω από τα 6,75 έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους, 45=35 στο 27ο λεπτό. Όμως, η Ιωλκία είχε γρήγορη απάντηση με σερί 0-10 μέσα σε ένα λεπτό (!) το οποίο διεύρυνε σε 0-15 (45-50 στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου) και ακόμη περισσότερο, σε 0-22 αφού η Δήμητρα έμεινε χωρίς πόντο για τα τέσσερα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Το ματς είχε γυρίσει από 45-35 σε 45-57 κι έκτοτε η διαφορά ήταν κοντά στους δέκα πόντους.
Δεκάλεπτα: 10-10, 33-27, 45-50, 55-65
ΔΗΜΗΤΡΑ (Σπανός): Καραπτσιάς 12, Κουρκούμπας 5, Παπαβαΐτσης 9 (1), Ξύδης, Κωτούλας 13 (3), Τσιάντος, Ποζιόπουλος 9 (3), Νάκος 8.
ΙΩΛΚΙΑ (Αναγνωστόπουλος): Μαυρόπουλος 14 (1), Κλείτσας 5 (1), Μπέτας, Τσαγκλής 7 (1), Ρηγάκης 2, Μαστροπαναγιώτης, Βασδέκης 15 (1), Δάφκος 6, Καρανάσιος 14 (2), Φασούλας, Καραμπελιάς.