• 26 Νοεμβρίου, 2017

Μεγάλο «διπλό»: Νίκη Βόλου – ΓΣΑ 0-1, Αμβρυσσέας – Ολυμπιακός 2-1 και Ρήγας – Οπούντιος 2-1

Με ένα μέτριο έως κακό πρώτο μέρος, χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και μικρή υπεροχή και κατοχή της Νίκης κύλησε αρχικά ο κρίσιμος αγώνας του Πανθεσσαλικού, ανάμεσα στη Νίκη και στον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού.

Στην επανάληψη η Νίκη αύξησε την πίεση, αλλά δεν κατάφερε τίποτε σημαντικό. Αντίθετα, δέχτηκε ένα φοβερό γκολ από απόσταση και οι νεοφώτιστοι Αλμυριώτες επιβεβαίωσαν παλικαρίσια πάλι την πανάξια φετινή τους πορεία στη Γ’ Εθνική και ήδη φιγουράρουν στη δεύτερη θέση του ομίλου τους.

Πιο απειλητικοί οι Αλμυριώτες στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μεγάλη απόκρουση του Θεολόγη σε σουτ – φαρμάκι του Νάκα στο 13’.

Μετά το 15’ η Νίκη ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και έγινε πιο απειλητική για όλο το πρώτο ημίχρονο, ψάχνοντας με σέντρες το κεφάλι του Τζιώρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχνα τον Φλίγκο για τις αντεπιθέσεις τους.

Στο 16’ κεφαλιά του Τζιώρα άουτ. Φάσεις – καρμπόν, με κεφαλιές και τον ίδιο πρωταγωνιστή, στο 24’, στο 33’ και στο 37’.

Στο 40’ ο διαιτητής απέβαλε τον Ξηροφώτο.

Στο 53’ μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Τζιώρα που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Διαδοχικά κόρνερ υπέρ της Νίκης περνούν ανεκμετάλλευτα και οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση.

Στο 74’, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού,  με φοβερό σουτ από μακριά ο Κυπτίου ανοίγει το σκορ μέσα στο Πανθεσσαλικό και μηδενίζει τις ελπίδες της Νίκης για πρωταθλητισμό στη συνέχεια.

Από εκεί και πέρα όλα ήταν …λεπτομέρειες και δίκαιοι οι πανηγυρισμοί των νικητών.

Κίτρινες κάρτες: Τζιώρας, Ντόλγκι, Γιάκοβλεφ – Κυπτίου 2 και κόκκινη από το 78’.

Καλή η διαιτησία του Μπλούνα.

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Βέργος (76’ Γαρυφαλλόπουλος), Γιάκοβλεφ, Μέτσε (65’ Μπάιριτς), Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Τζιώρας.

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Κόκκας, Αλεξανδρής (94’ Βούλγαρης), Σαββίδης, Κυπτίου, Στουρνάρας, Φλίγκος, Νάκας (46’ Κοτσαρίδης), Κοντοβάς (84’ Θωμαΐδης).

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

-Στην πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, στο 20′, συνδυάστηκαν Ευθυμιάδης και Δήμος Κόκας και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1.

Ο Ντος Σάντος εκτέλεσε πλάγιο άουτ, αδράνησε η άμυνα του Ολυμπιακού και ο Χίσι μέσα από την περιοχή με χλιαρό σουτ έγραψε το 1-1 στο 34′ και ο ίδιος παίκτης στο 93′ το 2-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 1Οης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ρήγας Φεραίος – Οπούντιος Μαρτίνου 2-1

(52′ Χατζησταμάτης, 66′ Τσιώλης – 78′ πέν. Πρέντι)

Βελούχι 6

*Αλμυρός, Βελούχι, Διγενής, Αστέρας Ιτέας, Ρήγας Φεραίος, ΑΟ Σελλάνων, Αχιλλέας Φαρσάλων, Θήβα, Νίκη Βόλου και ΝΠΣ Βόλος έχουν κάνει το ρεπό τους