• 25 Σεπτεμβρίου, 2016

Γ’ εθνική: Ρήγας – Νίκη 2-0, Ολυμπιακός – Τηλυκράτης 2-0

Ο Ρήγας Φεραίος έκανε την πρώτη του νίκη  στην 3η αγωνιστική κερδίζοντας στο Βελεστίνο τη Νίκη Βόλου με 2-0, στο μεταξύ τους Μαγνησιώτικο ντέρμπι που έγινε την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου.

Στο 6ο μόλις λεπτό προηγήθηκε ο Ρήγας σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Σέττο, που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των Νικιωτών και σούταρε στην αριστερή γωνιά του Τζήμα. Στο 75’ οι Βελεστινιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κυπτίου, του σουτ του οποίου κοντράρισε σε αμυντικό.

Η Νίκη, που έχει παράπονα και από τη διαιτησία, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να διασπάσει την άμυνα του Ρήγα. Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες, αφού έβρισκαν χώρους, ακόμη και πίσω από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου νέο πλήγμα για τη Νίκη, που έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαγεωργίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη ο Ρήγας έδειχνε να μην έχει πολλές δυνάμεις και η Νίκη -παρά το αριθμητικό μειονέκτημα- ανέβασε την απόδοσή της. Ωστόσο, σε μια αντεπίθεση δέχτηκε το δεύτερο τέρμα.

Οι Νικιώτες στο 55’ ζήτησαν πέναλτι που δεν δόθηκε, σε τάκλιν του Γκάγκα με τα δύο πόδια στον Μέτσε, εντός περιοχής. Στο 63’ είχαν οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Μέτσε.

Ρήγας Φεραίος: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπαθής, Αλεξίου, Γεωργατζής, Ζαχαράκης (66’ Μπόρας), Κιπτίου, Γκίκα, Σέττος.

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Πετράκος, Ζενούνι (81’ Τσιουρέλης), Μαλακασιώτης (46’ Αλεξανδρής), Νικλητσιώτης, Παπαδόπουλος (46’ Μέτσε), Κορέτα.

Ολυμπιακός στο Βόλο δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο νεοφώτιστο Τηλυκράτη, έκανε το 3 στα 3 και αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το 1-0 έγινε στο 27′ με τον Δωματά και πριν λήξει το ημίχρονο (στο 44’) το 2-0 με τον Φλίγκο.