• 12 Φεβρουαρίου, 2022

Ροζ φύλλο για τους Τιτάνες με καταπληκτική τρίτη περίοδο!

Ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο όταν το επιμέρους σκορ ήταν 33-13, έφθασε στους Τιτάνες για να μετατρέψουν ένα αμφίρροπο ματς απέναντι στο BC Volos σε μια εύκολη νίκη. Τελικό σκορ 84-68 για την ομάδα του Θανάση Φλεβάρη.

Οι Τιτάνες άρχισαν πολύ καλά το ματς και προηγήθηκαν 17-9 με τους Κολοκυθά, Χρυσόπουλου, Χατζή να έχουν από δύο εύστοχα σουτ, όμως είχαν χαλαρή αμυντική παρουσία που επέτρεψε σερί 0-10 για τη φιλοξενούμενη ομάδα στα τελευταία τέσσερα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου. Με γκολ-φάουλ του Στακιά λίγο πριν τη λήξη, το BC Volos προηγήθηκε για πρώτη φορά, 17-19.

Με βολές του Κουρκούμπα και ένα σουτ του Κολοκυθά έξω από τα 6,75 το 23-22, όμως η ομάδα του Γιάννη Καρακατσούνη είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Πλακανδάρα. Με δικό του μπάζερ μπίτερ από τα 9 μέτρα το σκορ διαμορφώθηκε 25-31 (μέγιστη διαφορά έξι πόντων για τους Βολιώτες), μείωσε ο Μπιρμπίλης με λέι απ στον αιφνιδιασμό, ο Χατζής πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια, όμως οι Τιτάνες δεν είχαν λύσεις αμυντικές στον Πλακανδάρα ο οποίος πέτυχε τρεις βολές στο φινάλε του ημιχρόνου. Με σκορ 31-36 οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα (ο παίκτης με το νούμερο 10 του BC Volos είχε 6 πόντους στην πρώτη περίοδο και 14 στη δεύτερη!!!).

Το ματς άρχισε να γυρίζει στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου όταν οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν ρυθμό και μετέτρεψαν το 31-36 σε 42-36 με σερί 11-0 μέσα σε 117 δευτερόλεπτα!!! Για αυτό χρειάστηκαν δύο σερί τρίποντα του Κολοκυθά, δίποντο στον αιφνιδιασμό και τρίποντο του Πέτρου Μπιρμπίλη, σε ένα σημείο της αναμέτρησης που οι παίκτες του Θανάση Φλεβάρη άρχισαν (και συνέχισαν) με άμυνα ζώνης. Ο Κολοκυθάς με στυλάτο λέι απ, ο Χατζής με τρία σερί δίποντα (φόλοου στο ανοικτό γήπεδο, μπάσιμο, κοντινό φλόουτερ) έκαναν το 50-36. Το BC Volos  χρειάστηκε 4,5 λεπτά για να σκοράρει, όμως οι γηπεδούχοι από την καλή τους άμυνα, έβγαλαν πολλά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με τρίποντο του Συνάζου το 57-47 στο 28ο λεπτό και το δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 15 πόντων. Στη γ’ περίοδο, ο Κολοκυθάς σημείωσε 13 πόντους με 2/3δ., 3/5 τρ., ο Μπιρμπίλης είχε 9 με 3/4δ., 1/1τρ. και ο Χατζής 8 με 4/6 δ. Το επιμέρους σκορ ήταν 33-13!

Οι Τιτάνες διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά κι έφθασαν σε εύκολο ροζ φύλλο, 71-55 στο 34′,  75-60 στο 36′, 82-66 στο 38′, τελικό σκορ με +18.

Δεκάλεπτα: 17-19, 31-36, 64-49, 84-68
Τιτάνες (Φλεβάρης): Κολοκυθάς  23 (3/7δ., 5/12τρ., ριμπ.5-0), Παπαβαΐτσης 3 (3/4β., 0/2δ., ριμπ.3-0), Συνάζος 11 (2/2β., 3/7δ., 1/5τρ., ριμπ.2-0), Κουρκούμπας 2 (2/2β., 0/2δ., ριμπ.6-0), Μπιρμπίλης 17 (1/2β., 5/7δ., 2/4τρ., ριμπ.4-0), Αραμπατζής (0/1δ), Χρυσόπουλος 4 (2/4δ., ριμπ.0-2), Τσιάντος (0/2β., ριμπ.1-0), Χατζής 24 (1/4β., 11/14δ., 0/1τρ., ριμπ.8-5), Μπούση (ριμπ.1-0), Βαλαμουτόπουλος (0/2β.), Μαυροδημητράκης (0/2δ., ριμπ.1-0).
BC Volos (Kαρακατσούνης): Τζίκουλας, Κασανδρινός 11 (1), Τζήκας, Σταύρου 2, Γκάγκας, Πλακανδάρας 27 (9 ελεύθ. βολές, 2τρ.), Στακιάς 26 (5), Παπαπάνος, Ανδρεαδάκης, Λωριδόπουλος, Λάμα 2.