• 5 Δεκεμβρίου, 2021

Άλωσε και την Αρτάκη η Δήμητρα!!! Ασταμάτητη η ομάδα του Αρσένου

Με γκολ του Αποστόλη Λάμπου στο 1ο λεπτό του αγώνα, η Δήμητρα άλωσε και την Αρτάκη. Η ομάδα του Αρσένου νίκησε 0-1 στην Εύβοια ένα εκ των φαβορί για την άνοδο, πήρε δεύτερο συνεχόμενο διπλό και συνεχίζει την καταπληκτική της πορεία.

Ο προπονητής της Δήμητρας παρέταξε τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Φαράντο, Γαλανόπουλο, Στεφανή, Θεοδωρόπουλο, δύο αμυντικά χαφ οι Καμπέρης, Καρράς, πιο μπροστά ο Δημητρίου, στις πτέρυγες Βουρδάκης και Λάμπος άλλαζαν μεταξύ τους θέση και προωθημένος ο Αναστασίου.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για την Δήμητρα, καθώς λάθος της άμυνας, εκμεταλλεύτηκε ο Λάμπος που έφυγε στην πλάτη των στόπερ και με πλασέ, έγραψε το 0-1, σημείωσε το δεύτερο δικό του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα που έμελλε να είναι και νικητήριο. Ο νεαρός Φτελιανός πολυθεσίτης έχει χαρίσει ήδη 6 βαθμούς με τα δύο γκολ του!

Οι γηπεδούχοι του Άγγελου Διγκόζη είχαν δύο σουτ με τον Παπαδάκη, στο 23ο και 30ό λεπτό που δεν βρήκαν στόχο και καμμία φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Δήμητρα περίμενε τους αντιπάλους χωρίς να κινδυνεύσει διότι οι παίκτες της έκλεισαν εξαιρετικά όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Σταυράκη, ο δε γκολκίπερ ήταν σταθερός όπως πάντα στις επεμβάσεις του.

Μια καλή στιγμή για την Αρτάκη στο 48’ με κεφαλιά του Μεγάλου από τη μικρή περιοχή που έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Ευξεινούπολης σημειώθηκε στο 78’ όταν ο Σιόβας, αμαρκάριστος, σε φάση τετ-α-τετ σούταρε κι απέκρουσε ο Ντουμάνης. Οι «πράσινοι» άντεξαν σχετικά εύκολα στην πίεση των γηπεδούχων και πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη που τους διατηρεί στις πρώτες θέσεις της κατάταξης!!!

ΑΟ Ν. Αρτάκης: Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Τσατσαρώνης, Καραμπάς, Τσούπρος, Κωνσταντίνου, Ντελέκος, Παπαδάκης, Ζαχαρόπουλος (59’ Χατζηστάμου), Μεγάλος, Σταματάκος (78’ Κουτρόπουλος).
Δήμητρα: Σταυράκης, Φαράντος, Θεοδωρόπουλος (88’ Μπουμπούκης), Γαλανόπουλος, Στεφανής, Καμπέρης (85’ Θωμαΐδης), Βουρδάκης (46’ Κρανάς), Καρράς, Λάμπος (62’ Μπέικος), Αναστασίου, Δημητρίου (62’ Σιόβας).