Όρθια στο AEL FC Arena η Δήμητρα: πήρε ισοπαλία, άξιζε τη νίκη!

Με έναν πολύτιμο βαθμό επιστρέφει στη βάση της η Δήμητρα Ευξεινούπολης, που έμεινε στο 0-0 κόντρα στον ισχυρό, αλλά χωρίς να παρουσιάσει κάτι καλό στο σημερινό ματς, Ηρακλή Λάρισας σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο AEL FC Arena για την τέταρτη ημέρα του 3ου ομίλου. Οι “πράσινοι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν μια σημαντική νίκη.

Πολύ καλή απόδοση από την ομάδα του Στέλιου Αρσένου. Ο Βολιώτης τεχνικός είχε κάποιες αλλαγές στο βασικό σχήμα καθώς υπήρχαν επιστροφές βασικών παικτών αλλά και διαφοροποιήσεις στη μεσοεπιθετική γραμμή. Κάτω από τα δοκάρια ο Σταυράκης, στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Φαράντος, Στεφανής, Γαλανόπουλος, Θεοδωρόπουλος, αμυντικοί χαφ οι Καρράς, Καμπέρης (αντί του Θωμαΐδη ο οποίος έμεινε στην Ευξεινούπολη), πιο μπροστά ο Δημητρίου, στις πτέρυγες οι Βουρδάκης, Κρανάς και σε ρόλο προωθημένου για πρώτη φορά στη σεζόν από το ξεκίνημα ο Αναστασίου.

Πολύ καλή στιγμή για την Δήμητρα στο 15ο λεπτό με τον Αναστασίου να πιάνει κεφαλιά στη μικρή περιοχή που έφυγε άουτ, ενώ στο ημίωρο του αγώνα, ο Βουρδάκης βγήκε σε επικίνδυνη επίθεση, όμως τελευταία στιγμή τον ανέκοψε αμυντικός. Ο ίδιος παίκτης είχε σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη κι ενώ οι παίκτες του Αρσένου είχαν κλείσει καλά όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ τους (ένα καλό σουτ του Αλεξίου απέκρουσε ο Σταυράκης στο 57′), είχαν μια καλή στιγμή με τον Αναστασίου στο 60ό λεπτό και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Βουρδάκη ο οποίος σε θέση για γκολ δεν έκανε σωστό τελείωμα, χλιαρό πλασέ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων (στο 71ο). Αμέσως μετά ο Αναστασίου προτίμησε να σουτάρει άουτ αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Κρανά που θα έμπαινε με την μπάλα στα δίχτυα. Αυτές οι δύο φάσεις ήταν κλασικές ευκαιρίες για τους “πράσινους”.

Ηρακλής Λάρισας: Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης, Κουτσούκης (52’ Χασομέρης), Κούλπας, Δοδοντσάκης, Αγρόδημος, Ναρίνογλου, Μπάμης (77’ Τάρτας), Αλεξίου, Ζαφειρίου (67’ Βαγενάς), Χρηστίδης (52’ Κακαβίτσης).
Δήμητρα: Σταυράκης, Φαράντος (75’ Βούλγαρης), Διαμαντόποουλος (84’ Μπόλης), Γαλανόπουλος, Στεφανής, Καμπέρης, Κρανάς (65’ Σιόβας), Καρράς, Δημητρίου (65’ Λάμπος), Αναστασίου (74’ Μπουμπούκης), Βουρδάκης.