• 17 Οκτωβρίου, 2021

“Καθάρισε” σε ένα εικοσάλεπτο ο Πύρασος, 0-4 στο ντέρμπι της Ν. Αγχιάλου

Επίδειξη δύναμης από τον Πύρασο που κέρδισε 0-4 την Αγχίαλο στο ντέρμπι της πόλης, έχοντας «καθαρίσει» το ματς από τα πρώτα λεπτά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ηλία Βλάχο που σημείωσε χατ τρικ.

Ο υψηλόσωμος επιθετικός σημείωσε δύο γρήγορα γκολ, στο 5ο και 15ο λεπτό με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η Αγχίαλος είχε δοκάρι στο 18’ με τον Δράγνη και στο 20’ από εξαιρετική προσπάθεια του Οικονόμου, ο Κατής με σουτ στην κίνηση το 0-3. Το άλλο γκολ ένα δεκάλεπτο πριν τη λήξη όταν οι παίκτες του Πυράσου συνδυάστηκαν ωραία, Καραγιώργος, Αγιασιώτης, Αραπίτσας και Βλάχος «βρέθηκαν» και ο τελευταίος με κεφαλιά σκόραρε. Δύο ματς, δύο νίκες για τον Πύρασο με τέρματα 9-0, πρώτη ήττα στη σεζόν για την Αγχίαλο.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε πλήθος κόσμου, μεταξύ των φιλάθλων και ο προπονητής της Νίκης Βόλου, Αλέκος Βοσνιάδης.

Αγχίαλος: Μοράβα, Ζητούδης (46’ Τσουκάλης), Κόκκαλης (46’ Δημακόπουλος), Λάζογλου (80’ Σίμος), Προβιάς, Δράγνης, Αχ. Δαμάσκος, Χρ. Δαμάσκος (70’ Τσότζορας), Άλμπα (75’ Ζαφειρίου), Νούσιας, Λάμπρου.
Πύρασος: Κεφαλάς, Δημητριάδης (81’ Γάτος), Παπαδόπουλος, Μιχόπουλος, Παπαδογιώργος, Μπούτλας (81’ Θεοδωρόπουλος), Οικονόμου, Κατής (62’ Αγιασιώτης), Αραπίτσας, Ζάχος (66’ Καραγιώργος), Βλάχος (81’ Κοσμάς).

Κάστρο ο Πτελεός, νέα νίκη για τον πρωτοπόρο Πρωτεσίλαο

Εύκολα ο Ρήγας Φεραίος στον Πλάτανο

Το 0-0 στο στάδιο αδικεί ΓΣΑ κι Αίαντα – Φοβερό παιχνίδι με πολυάριθμες ευκαιρίες