• 19 Ιανουαρίου, 2020

Αραπίτσας …ξανά! Με δικό του γκολ 0-1 ο Αίας επί της Δάφνης

Ο Γιάννης Αραπίτσας δεν σταματάει να σκοράρει. Σήμερα Κυριακή 19/1 χάρισε τη νίκη στον Αίαντα με γκολ στο 67ο λεπτό (0-1 στο Βόλο κόντρα στη Δάφνη). Ο Μπιρτσάι τού έκανε διαγώνιο κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα.
Ο Αίας ήταν σαφώς καλύτερος αλλά αγχώθηκε αφού χάνοντας πολλές κλασικές ευκαιρίες, άργησε να βρει το γκολ της νίκης. Στο 3′ πλασέ του Αραπίτσα από τη μικρή περιοχή έφυγε άουτ, στο 17′ αστόχησε σε τετ-α-τετ ο ίδιος παίκτης, στο 35′ ο Κατσαβριάς δέχθηκε σέντρα του Μακανίκα αλλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η επανάληψη άρχισε με ακυρωθέν τέρμα του Αραπίτσα για οφσάιντ, ο Χειλάς είχε δύο φάσεις για γκολ (52′ σουτ λίγο άουτ και 62′ πλασέ από καλή θέση άστοχο), ο Χριστέλος σε ευνοϊκό σημείο να σκοράρει δεν βρήκε καλά την μπάλα, κεφαλιά του Μιχόπουλου πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αραπίτσας από πλάγια θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ξανά.

Δάφνη: Αβδελάς, Λιόλιος, Τσέλος, Φιλοσόγλου (30’ λ.τρ. Τσάμης), Λούκας, Τσορμπαντζής (80’ Τσαχτσάνης), Ρουσσάς (60’ Περπερίδης), Κακάλιας, Τσιγαρίδας, Μαρέδης (82’ Γεωργάκης), Σιαμέτης.
Αίας: Χαλάτσης, Μιχόπουλος (69′ Γ. Ξηροκώστας), Μακανίκας, Σιαμουρδάνης (80′ Παπανικολόπουλος), Πλαβός, Μπιρτσάι (77′ Γκάμπας), Χριστέλος, Δημητρίου, Θ. Κατσαβριάς, Ευθ. Ξηροκώστας (46′ Χειλάς), Αραπίτσας.