• 12 Ιανουαρίου, 2020

Σούπερ σκόρερ Αραπίτσας οδηγεί τον Αίαντα… Με δικά του γκολ, 2-1 τον Πύρασο

Ο Γιάννης Αραπίτσας οδηγεί τη φετινή σεζόν τον Αίαντα σε υψηλές πτήσεις… Με δύο δικά του γκολ, η ομάδα της Σούρπης επιβλήθηκε του Πυράσου (2-1) που είχε προηγηθεί στο σκορ. Στο -1 πλέον το σύνολο του Γιάννη Σιαμέτη από την κορυφή! Στη φωτογραφία ο σκόρερ πανηγυρίζει το 2-1  με τους Κατσαβρά, Μακανίκα.
Ο αγώνας διεξήχθη σε καλό αγωνιστικό χώρο στο γήπεδο του Πλατάνου. Ο Αίας ήταν καλύτερος κι έφθασε δίκαια στη νίκη (εκτός από τα γκολ, είχε δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες), κόντρα σε ανταγωνιστικό Πύρασο που με σημείο αναφοράς τον Ζιώγα στην επίθεση, ήταν μαχητικός. Το φιλμ του αγώνα με τις κυριότερες φάσεις.
11′ σουτ του Χειλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.
19′ Από πάσα του Καραδήμα, ο Ζιώγας βρέθηκε σε καλή θέση, το σουτ του όμως ήταν τελείως άστοχο.
23′ Σε επίθεση του Πυράσου, ο Ζιώγας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή κι από κοντά, με πλασέ άνοιξε το σκορ, 0-1.
28′ Σέντρα του Μακανίκα, εναέρια προβολή του Αραπίτσα προ του Λανάι και γκολ, 1-1.
31′ Διαγώνιο σουτ του Μιχόπουλου άουτ.
34′ Κόρνερ του Γ. Ξηροκώστα, κεφαλιά του Κατσαβριά από τη μικρή περιοχή, με το ένα χέρι ο Λανάι απέκρουσε.
40′ Κόρνερ του Γ. Ξηροκώστα, αμαρκάριστος την κεφαλιά από κοντά ο Μιχόπουλος αλλά χωρίς στόχο, άουτ.
42′ Γύρισμα του Αραπίτσα, ωραία ενέργεια του Κατσαβριά και κοντινό σουτ, απέκρουσε με τα πόδια ο Λανάι.
47′ Διαγώνιο σουτ του Αραπίτσα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.
59′ Κόρνερ του Μακανίκα, κεφαλιά χωρίς πίεση του Αραπίτσα άουτ.
62′ Στοπάρισμα με το στήθος και γυριστό σουτ του Αραπίτσα, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
67′ Μακρινή μπαλιά στην καρδιά της άμυνας, ο Αραπίτσας κοντρόλ και σουτ σε τετ-α-τετ, γκολ, 2-1.
78′ Δεύτερη κίτρινη για τον Σταντσούρη του Πυράσου.
91′ Πλασέ του Αραπίτσα σε τετ-α-τετ λίγο άουτ.

Αίας: Χαλάτσης, Μιχόπουλος (68′ λ.τρ. Χριστέλος), Σιαμουρδάνης, Πλαβός, Γ. Ξηροκώστας, Χειλάς (75′ Κ. Κατσαβριάς), Δημητρίου, Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Μακανίκας (85′ Παπανικολόπουλος), Ευθ. Ξηροκώστας (61′ Γκάμπας).
Πύρασος: Λανάι, Γκόλιας (82′ Θεοδωρόπουλος), Κόκκαλης (52′ Μπαράκου), Τσέργας, Αποστόλου, Σταντσούρης, Δ. Καραδήμας (68′ Γάτος), Αναστασίου, Ζιώγας, Γ. Τσάμης, Ρεφουγιάτι (90′ Π. Καραδήμας).