• 23 Νοεμβρίου, 2019

Δεύτερη νίκη για το Παιδικό του ΓΣΑ (ρεπορτάζ)

Με σκορ 49-38, η ομάδα Παίδων Β’  του ΓΣΑ (με παιδιά γεννηθέντα το 2005) επιβλήθηκε του Αιολικού σήμερα το πρωί στο κλειστό του Αλμυρού σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα. Η πρώτη περίοδος έληξε 12-10 με τους αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ. Πρώτο καλάθι για το σύνολο του Νέστορα Τσαμπίρα, ακολούθησε σερί 0-8 από τους φιλοξενούμενους αλλά γρήγορα οι «κυανόλευκοι» μείωσαν και προσπέρασαν 10-9 στο 7:30 και 12-10 λίγο πριν τη λήξη.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ που ήταν 19-16 στο 15:40, 19-20 στο 17:47 και 25-23 όταν οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Για τον ΓΣΑ σ’ αυτό το διάστημα ο Ακρίβος σημείωσε 6 πόντους, ο Καρπέτης 5 και ο Μασούρας ένα δίποντο.

Καλύτερη ήταν η εμφάνιση για τους παίκτες του κόουτς Τσαμπίρα στην τρίτη περίοδο. Πήραν διαφορά έξι πόντων (29-23 και 32-26) και με τρίποντο του Καρπέτη (μοναδικό σε όλο τον αγώνα για τις δύο ομάδες) η διαφορά πήγε σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά, 39-28 στο 26:25 και 41-28 πιο μετά που ήταν η μέγιστη τιμή της με σερί 7-0 για τους γηπεδούχους. Σημαντική βοήθεια έδωσε ο Κωτούλας με δύο δίποντα και δύο βολές, ενώ από 5 πόντους σημείωσαν Ακρίβος και Καρπέτης.
Ο ΓΣΑ προηγήθηκε με +12, όμως έμεινε για 4:58 χωρίς πόντο στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Έτσι, ο Αιολικός το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 43-38. Σε εκείνο το σημείο λύση στο σκοράρισμα έδωσε ο Καρπέτης. Πέτυχε 3/4 βολές σε διάστημα 13 δευτερολέπτων, το σκορ διαμορφώθηκε 46-38 και με ακόμη ένα δικό του καλάθι και μία βολή του Μασούρα γράφτηκε το τελικό 49-38.

Αξίζει να σημειωθεί πως δίπλα στην παιδική ομάδα του ΓΣΑ ήταν ο αθλητής της πρώτης ομάδας Νίκος Μυλωνάς, ενώ στον πάγκο εμψυχώνοντας τους συμπαίκτες του βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Κατσούλης ο οποίος την προηγούμενη εβδομάδα έσπασε το δεξί χέρι του στον αγώνα της πρεμιέρας.

Δεκάλεπτα: 12-10, 25-23, 43-31, 49-38
ΓΣΑ (Τσαμπίρας): Ξηρομερήσιος 4, Μασούρας 3, Τσιαμανής 2, Μαμούρας, Ακρίβος 15, Γκρούγιας, Καρπέτης 15 (1), Κοντοβάς 2, Κοντονάκης, Κωτούλας 6, Φιλοθόδωρος, Τσαμπήρας 2, Κανατούλας, Αμβράζης, Βακίδης.
Αιολικός (Μάνος): Καραγιάννης, Μπέας 6, Λάιος 1, Ξανθάς, Σταθόπουλος, Βασδέκης, Γουλέτσιος 2, Κααόγλου, Γκίστι 4, Βόντζος 9, Πισιώτης 15.