• 9 Νοεμβρίου, 2019

Άνετο ροζ φύλλο για τη Δήμητρα (ρεπορτάζ)

Εύκολη νίκη για τη Δήμητρα, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Επιβλήθηκε 68-48 του Κενταύρου Ζαγοράς στο κλειστό του Αλμυρού με αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Ο Κουρκούμπας πέτυχε το πρώτο καλάθι στον αγώνα, αλλά ο Κένταυρος απάντησε με τρία συνεχόμενα (2-6). Το προβάδισμα οι γηπεδούχοι το ξαναπήραν με σουτ έξω από τα 6,75 του Παπαβαΐτση (9-8 στο 6:19), ο Κουρκούμπας το 13-10 με τζαμπ σουτ και ο Λάσκος διαμόρφωσε το 15-13 στη λήξη της εναρκτήριας περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Θανάση Σπανού ήταν πιο εύστοχοι. Ο Ξύδης το 20-17, ο Νάκος το 22-17 με λέι απ ύστερα από ωραία ασίστ του Καραπτσιά (στο 13’) και ο Κουρκούμπας με τρίποντο το 25-19. Ο κόουτς του Κενταύρου, Κώστας Δέρβος ο οποίος ανέλαβε την Παρασκευή την ομάδα της Ζαγοράς ζήτησε τάιμ άουτ κι όταν οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ,  ο Παπαβαΐτσης με νέο τρίποντο στον αιφνιδιασμό έδωσε αέρα 8 πόντων στη Δήμητρα. Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Κουρκούμπας πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (31-21).

Μετά την ανάπαυλα, οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά. Με σερί 8-0 σε 2:50 (καλάθια των Νάκου, Κουρκούμπα και δύο του Παπαβαΐτση), το σκορ έγινε 39-21 και πιο μετά 48-29 με 5 πόντους του Κωτούλα και 4 του Κουρκούμπα. Το επιμέρους σκορ της γ’ περιόδου ήταν 23-10. Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο μέχρι τότε άποντος Καραπτσιάς σημείωσε τρία καλάθια, η διαφορά έφθασε στους 27 (58-31) και «στρογγύλεψε» στους 20 στη λήξη .

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-21, 54-31, 68-48
ΔΗΜΗΤΡΑ (Σπάνος): Μπουρλής 2, Καραπτσιάς 6, Κουρκούμπας 17 (1), Παπαβαΐτσης 15 (2), Ξύδης 5 (1), Κωτούλας 13 (3), Τσιάντος 1, Μυλωνάς, Νάκος 9.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Δέρβος): Κουτσελίνης 5, Λάσκος 8 (2), Μίχος 3 (1), Καρτσιώτης 9, Κοντογιώργος 7, Κισκίνης, Νάσιος, Βαΐτσης, Ψαθάς 2, Οικονόμου 7 (1), Καρσέλας.