Α’ ΕΠΣΘ: Με πετυχημένη έξοδο του Αίαντα άρχισε η 2η αγωνιστική

Δύσκολες εξόδους για όλες τις ομάδες της «γειτονιάς» μας επιφυλάσσει η 2η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ το τρέχον Σαββατοκύριακο 6 και 7 Οκτωβρίου.

Εκτός από τον Αίαντα που κέρδισε εκτός έδρας με 0-1 την Αγία Άννα, στην πετυχημένη έξοδο του Σαββάτου, οι άλλοι τρεις παίζουν Κυριακή, όπως επίσης και οι δυο εκπρόσωποί μας στη Γ’ Κατηγορία, Άθλος και Αχιλλέας.

Σε δελτίο Τύπου του Αίαντα ο γενικός αρχηγός Βασίλης Μπάρδας αναφέρει τα εξής:

«Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι και με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ο Αίας με τους έμπειρους παίχτες που έχει κατάφερε να πάρει το διπλό με 0 – 1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, εκμεταλλεύτηκαν τον πλαστικό χλοοτάπητα και απείλησαν τρεις φορές στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 11′.

Στη συνέχεια η Σούρπη ισορρόπησε το ματς και είχε την πρώτη καλή φάση με τον Αραπίτσα στο 25’ , όπου βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 30’ οι γηπεδούχοι μετά από ομαδική ενέργεια έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μπουν μπροστά στο σκορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με κεφαλιά του Χειλά στο 46’ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 47’ μετά από ασσίστ του Αραπίτσα ο Κατσαβριάς πλάσαρε καταπληκτικά και οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με  0 – 1.

Από εκεί και μετά η ανωτερότητα του Αίαντα ήταν εμφανής και έχασε σωρεία κλασικών ευκαιριών. Απλά αναφέρω:

52’ Χειλάς τετ α τετ μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Αγίας ‘Αννας.

58’ Πάλι ο Χειλάς μόνος με το τέρμα πλασάρει άουτ.

Στο 60’ ήταν η μοναδική ευκαιρία της Αγίας ‘Αννας όπου σε σουτ απέκρουσε ο Χαλάτσης (ο οποίος είχε κρατήσει το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο).

Στο 70’ και 72’ ο Αραπίτσας έχασε και αυτό με τη σειρά του δυο κλασικές ευκαιρίες.

Ενώ στο 87’ μετά από  ατομική ενέργεια του Μπιρτσάϊ, πέρασε τέσσερις παίχτες, σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άου.

ΣΟΥΡΠΗ: ΧΑΛΑΤΣΗΣ, ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΛΑΒΟΣ, ΣΑΜΟΥΡΔΑΝΗΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΙΡΤΣΑΪ, ΧΡΙΣΤΕΛΟΣ, ΑΡΑΠΙΤΣΑΣ (88’ ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ), ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ (63’ ΤΣΟΓΚΑΣ) , ΧΕΙΛΑΣ (75’ ΜΑΚΑΝΙΚΑΣ), ΚΑΤΣΑΒΡΙΑΣ (91’ ΞΗΡΟΚΩΣΤΑΣ).