*ΓΣΑ, Βελούχι, Διγενής, Αστέρας Ιτέας, Ρήγας Φεραίος, ΑΟ Σελλάνων, Αχιλλέας Φαρσάλων και Θήβα έχουν κάνει το ρεπό τους.

Αμβρυσσέας Διστόμου -Οπούντιος Μαρτίνου

Διγενής Νεοχωρίου – ΑΟ Σελλάνων

ΑΠΟΚ Βελούχι – Αχιλλέας Φαρσάλων

Ρεπό: Νίκη Βόλου.

«Σφίγγουν» βαθμολογικά τα πράγματα, όσο προχωράει και βαίνει προς την ολοκλήρωσή του ο β’ γύρος του φετινού πρωταθλήματος στη Γ’ Εθνική.

Ειδικότερα στον 4ο όμιλο έγινε σήμερα Κυριακή 25 Φεβρουαρίου, ώρα 3 μ.μ. η 21η αγωνιστική, με το ΓΣΑ να χάνει με 1-0 στα Φάρσαλα από τον Αχιλλέα και να απομακρύνεται από τη διεκδίκηση της 2ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, που κρατάει με +6 βαθμούς η Νίκη, η οποία όμως, την επόμενη αγωνιστική έχει και το ρεπό της.

Οι ερυθρόλευκοι του Βόλου, μετά την ένσταση του Ρήγα σε βάρος τους, παρά τη μερική αγωνιστική τους ανάκαμψη μέχρι τώρα, δείχνουν να πατάνε ήδη σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι την εκδίκασή της, μετά την καταδικαστική ήττα τους από τη Νίκη.

Όλων τα βλέμματα, ωστόσο, είναι στραμμένα και στη δικαστική εκκρεμότητα που «κυνηγάει» το ΝΠΣ (με την πιο πρόσφατη νίκη του και μαθηματικά πρωταθλητής) και θα κρίνει τη νομιμότητα της συμμετοχής του πρωτοπόρου στη Γ’ Εθνική, ενώ παράλληλα «ξυπνάει» το βαθμολογικό ενδιαφέρον της Νίκης (κυρίως και εκτός απροόπτου).

Στα Φάρσαλα ο Αχιλλέας προηγήθηκε από το 32ο λεπτό με 1-0 του Καραγκούνη και οι Αλμυριώτες δεν κατάφεραν έκτοτε να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο γειτονικό ντέρμπι.

-Στο ντέρμπι του Πανθεσσαλικού, αντίθετα, που είχε εκρηκτικό ξεκίνημα, στο 8ο λεπτό ο Καραγκιολίδης ανέτρεψε τον Ιορδανίδη και ο Μέτσε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι δίνοντας προβάδισμα με 0-1 στη Νίκη.

Μετά από δυο λεπτά στο 10ο λεπτό ο Ιορδανίδης με …ζογκλερικό σουτ στο «γάμα» της εστίας του Καραγκιολίδη έγραψε το 0-2.

Στο 18’ ο Τόσκας των ερυθρολεύκων με κεφαλιά, μρετά από εκτέλεση φάουλ, μείωσε το σκορ σε 1-2.

Η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και είχε κι άλλες ευκαιρίες για σκοράρισμα, ειδικότερα με εκτελεστή τον Τζιώρα.

Στο 52’ χαμένη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους με τον Χρήστου.

Στο 54ο λεπτό το 1-3 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ιορδανίδη, με πλασέ.

Ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος έχασε τις δικές του ευκαιρίες, αλλά δεν κέρδισε τις καλύτερες εντυπώσεις που άφησε στους θεατές το παιχνίδι της Νίκης.

Ρήγας Φεραίος – Διγενής Νεοχωρίου 1-0 (τρίτη νίκη στη σειρά για τους Βελεστινιώτες) με το μοναδικό τέρμα στο 6’ με εκτελεστή τον Τσιώλη.