• 11 Φεβρουαρίου, 2018

Ρήγας – ΓΣΑ 2-1, ΝΠΣ Βόλος – Νίκη 1-1, Ολυμπιακός – Αχιλλέας Φ. 1-0

Δυο τοπικά ντέρμπι επιφύλαξε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής για τις ομάδες της Μαγνησίας.

Οι Αλμυριώτες φίλαθλοι, που μετέβησαν μαζικά στο Βελεστίνο, έφυγαν πικραμένοι από τον αγώνα, το αποτέλεσμα του οποίου «γύρισαν» στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι σε 2-1, πετυχαίνοντας δυο γκολ «χρυσά», αφού ο Ρήγας έπαιζε το τελευταίο του «χαρτί», για να σώσει την κατηγορία.

Τα γκολ του Ρήγα πέτυχαν στο 84’ ο Αλεξίου και τρία λεπτά αργότερα στο 87’ με πέναλτι ο Σπαθής, ενώ για τους Αλμυριώτες είχε ανοίξει το σκορ στο 64’ ο Σκοπελίτης.

«Μακράν η χειρότερη εμφάνιση για την ομάδα του Αλμυρού η σημερινή, σε όλα τα επίπεδα», δήλωσε μετά τον αγώνα ο προπονητής του ΓΣΑ Κώστας Σταματίου.

-Χθες Σάββατο ο ξενόφερτος ΝΠΣ, υποδέχτηκε στο γήπεδο της Νεάπολης τη μοναδική ομάδα που τον έχει κερδίσει στον α’ γύρο και πήρε επίσης τη μοναδική (μέχρι στιγμής) ισοπαλία στο β’ γύρο με 1-1, τη Νίκη Βόλου.

Η Νίκη προηγήθηκε με 0-1 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ντόλγκι στο 54’, για να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά ο Μάντζης στο 63’ για τον ΝΠΣ.

-«Χρυσή» νίκη έδρας και για τον Ολυμπιακό Βόλου σε βάρος του Αχιλλέα Φαρσάλων με 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι μόλις στο 7’ σε σουτ του Καμπλιώνη.

Στο 33′ ο Διβανές σεντράρισε από δεξιά και ο Χρήστου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, που έμελλε να είναι και το τελικό.