• 17 Δεκεμβρίου, 2017

ΓΣΑ – Ολυμπιακός Β. 1-0, Νίκη – Αστέρας Ιτέας 2-1 και Θήβα – Ρήγας 3-0

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Γ’ Εθνικής, ειδικότερα στον 4ο όμιλο, που αφορά τις ομάδες της Μαγνησίας την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου και το πρωτάθλημα πλέον διακόπτεται για την περίοδο των γιορτών, μέχρι την έναρξη του β’ γύρου στις 7 Ιανουαρίου.

Παρά ταύτα ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού θα έχει στην πρεμιέρα το ρεπό του και επομένως η αγωνιστική υποχρέωση της νέας χρονιάς θα είναι για τις 14 Ιανουαρίου, τη 2η αγωνιστική, οπότε και θα εκστρατεύσει στον Οπούντιο Μαρτίνου, ελπίζοντας ότι θα δώσει συνέχεια στην καταπληκτική, φετινή του πορεία.

Στην αυλαία του πρώτου γύρου η αρμάδα του Κώστα Σταματίου πήρε ακόμη ένα τρίποντο, κερδίζοντας και τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0, με γκολ του Φλίγκου στο 8ο λεπτό του αγώνα.

Ήταν ένα τοπικό ντέρμπι με ιδιαίτερο χρώμα, αφού τους φιλοξενούμενους προπονεί ήδη ένας παλιός «γνωστός», ο Λάκης Μπακάλης, ενώ οι Βολιώτες καίγονται για συγκομιδή βαθμών στό β’ γύρο, καθώς αγγίζουν ήδη τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΝΙΚΗ – ΑΣΤΕΡΑΣ 2-1

Ένα ανοικτό παιχνίδι έγινε στο «Πανθεσσαλικό» και οι γηπεδούχοι, χάρις στην υψηλή απόδοση των επιθετικών τους και κυρίως του Μπάιριτς, πήραν τη νίκη.

Στο 3ο λεπτό με βολίδα του Μπάιριτς, δοκάρι και μέσα και το 1-0 ήρθε πολύ νωρίς.

Ο Κοντογιώργος του Αστέρα ισοφαρίζει σε 1-1 στο 38’, με κεφαλιά.

Στο 50’ νέα βολίδα του Μπάιριτς και νέο προβάδισμα με 2-1 για τη Νίκη.

Σουτ του Ιορδανίδη στο 65’, στη ρίζα της αριστερής δοκού.

Ο προπονητής του ΓΣΑ Κώστας Σταματίου, μετά το παιχνίδι με τον ΓΣΑ δήλωσε:

«Προσεγγίσαμε σωστά το παιχνίδι γνωρίζοντας πως ο Ολυμπιακός είναι σε μία φάση ανασυγκρότησης. Ξέραμε πως το παιχνίδι θα είναι δύσκολο για εμάς. Προσπαθήσαμε να κλείσουμε τους διαδρόμους και ξέραμε πως όποιος βάλει πρώτος γκολ θα πάρει προβάδισμα για τη νίκη.

Ήταν παιχνίδι κέντρου με πολλές μονομαχίες, αρκετές ευκαιρίες με τους δύο τερματοφύλακες να δείχνουν την κλάση τους. Καλή συνέχεια στον Λάκη Μπακάλη, καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό,  γιατί αυτό που συμβαίνει δεν του αξίζει.

Ο Αλμυρός κάνει μία πορεία πρωταθλητισμού στα τελευταία έξι παιχνίδια, με πέντε νίκες και μία ήττα.  Αυτό οφείλεται στα παιδιά που δουλεύουν ανελλιπώς κάθε μέρα, δίνουν την ψυχή τους, έχουμε ηρεμία ως ομάδα διοικητικά, οι άνθρωποι είναι κοντά μας και βοηθούν σ’ αυτή την ωραία εικόνα που βγάζουμε και ο στόχος μας παραμένει ο ίδιος.

Αφού είμαστε στις υψηλές θέσεις να διατηρηθούμε κι ό,τι καλύτερο προκύψει.»