• 10 Δεκεμβρίου, 2017

Νέος θρίαμβος: Αμβρυσσέας Διστόμου – ΓΣΑ 0-2

Με τον Αμβρυσσέα Διστόμου αγωνίστηκε στη μαρτυρική κωμόπολη ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού στην προτελευταία (12η) αγωνιστική του πρώτου γύρου για τον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, ώρα 3 μ.μ. και επέστρεψε στην πόλη μας με πανηγυρική νίκη 0-2.

Στο 6ο λεπτό γκολ του Νάκα και 0-1 και στο 36ο λεπτό το 0-2 με γκολ του Κοντοβά.

Η «αρμάδα» του Κώστα Σταματίου επέστρεψε στις νίκες, μετά την προηγούμενη ήττα έδρας από τον πρωτοπόρο ΝΠΣ, που αυτή τη φορά υποδέχτηκε την ουραγό ομάδα του Βελουχίου, που κέρδισε με 5-1.

Στο Δημοτικό Στάδιο του Διστόμου ο διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Τηλέμαχος Καλαντζής από την ΕΠΣ Αθηνών, με βοηθούς τους Νικόλαο Κοκαρίδα και Άγγελο Κολιάκο από την ίδια Ένωση. Παρατηρητής ο Χρήστος Καλιακούδας από την ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να διατηρηθούν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καταγράφοντας μια εκπληκτική πορεία για φέτος.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αγωνιστικά ακολουθεί η τελευταία αγωνιστική, κατά την οποία οι Αλμυριώτες θα υποδεχτούν τον Ολυμπιακό Βόλου, την ομάδα του πρώην προπονητή τους Λάκη Μπακάλη και κατόπιν θα αρχίσει η περίοδος των εορτών, αλλά και το ρεπό του ΓΣΑ, στην πρεμιέρα του β’ γύρου.

Βελούχι 6

*Ο Οπούντιος Μαρτίνου δεν έχουν κάνει ακόμη το ρεπό του.

ΔΙΓΕΝΗΣ – ΝΙΚΗ 1-1

Στο 20ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία για τη Νίκη, στο Δημοτικό Γήπεδο Οιχαλίας, με οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ιορδανίδη, που έχασε κι άλλες ευκαιρίες και ήταν πολύ δραστήριος.

Πέναλτι κέρδισε ο Μπάιριτς στο 34ο λεπτό και το εκτελεί επιτυχώς ο Μέτσε 0-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σκόνδρας πλάσαρε προ κενής εστίας και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ οι Βολιώτες ζήτησαν φάουλ πάνω στο τερματοφύλακά τους Θεολόγη.

Κίτρινες κάρτες ο Μωυσίδης, Μπάιριτς, Γιάκοβλεφ και Δημολιό.

Νίκη Βόλου (Μπούις – Ξηροφώτος): Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι (92’ Ματθαίου), Μπάιριτς (73’ Γαρυφαλλόπουλος), Ιορδανίδης (88’ Βουρδάκης), Γιάκοβλεφ, Τζιώρας.