• 3 Δεκεμβρίου, 2017

ΓΣΑ – Βόλος ΝΠΣ 0-2, Νίκη – Βελούχι 6-0, Οπούντιος – Ολυμπιακός 0-1 και Σέλλανα – Ρήγας 2-1

Στο 47ο λεπτό προηγήθηκε μέσα στο «Ραγάζος» ο Βόλος ΝΠΣ με τον Μάντζη, ο οποίος αργότερα, στο 85’, πέτυχε και το δεύτερο τέρμα των νικητών.

Το γρήγορο γκολ του β’ μέρους επηρέασε αρνητικά την απόδοση των κυανόλευκων του Κώστα Σταματίου.

Το παιχνίδι γενικά ήταν μέτριο και ειδικότερα στο α’ μέρος κύλησε χωρίς πολλές φάσεις.

Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ο πρωτοπόρος ΝΠΣ ξέφυγε από  τον δεύτερο Αλμυρό κατά 8 βαθμούς.

Είναι χαρακτηριστική η ανάρτηση του Αλμυριώτικου Συλλόγου, που συγκεκριμένα αναφέρει για τον αγώνα: «Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η ομάδα μας και -φυσιολογικά- γνώρισε την ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο. Ο Ν.Π.Σ. ΒΟΛΟΣ είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Άγγελου Σταυράκη. Οι παίκτες του Γ.Σ.Α., πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα, μιας και από το επιθετικό «χτίσιμο» απουσίαζε ο Κώστας Κυπτίου, ο οποίος ήταν τιμωρημένος.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής του Ν.Π.Σ. δήλωσε χαρούμενος από τη νίκη και την εμφάνιση της ομάδας του, ενώ από πλευράς Γ.Σ.Α. , ο Κώστας Σταματίου παραδέχτηκε την ανωτερότητα του αντιπάλου, ο οποίος όπως τόνισε «η ποιότητα του είναι για μεγαλύτερη κατηγορία».

Βελούχι 6

*Ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Οπούντιος Μαρτίνου δεν έχουν κάνει ακόμη το ρεπό τους.

ΝΙΚΗ -ΒΕΛΟΥΧΙ 6-0

Η Νίκη, αντιμετωπίζοντας έναν υποδεέστερο αντίπαλο, ήταν καταιγιστική και έχασε ευκαιρίες με το …τσουβάλι, παίζοντας το Βελούχι στο μισό γήπεδο

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Τζιώρας άνοιξε το σκορ για τους Βολιώτες με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γενιτσαρίδη.

Στο 14ο λεπτό ο Ιορδανίδης με πλασέ το 2-0, μετά από πάσα του Τζιώρα.

Οριζόντιο δοκάρι στο 31’ σε σουτ του Γιάκοβλεφ.

Στο 41ο λεπτό το 3-0 με ξερό σουτ του Γιάκοβλεφ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 55’ το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζιώρα και 4-0.

Δεύτερο οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Ντόλγκι στο 58ο λεπτό.

Στο 65’ ο Ιορδανίδης το 5-0 με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Δημολιού.

Στο 90ο λεπτό το 6-0 με κεφαλιά του Γαρυφαλλόπουλου, μετά από σέντρα του Δημολιού.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Ιδιαίτερα δραστήριοι και απειλητικοί οι ερυθρόλευκοι στο α’ μέρος, έχασαν πολλές ευκαιρίες και από το 9ο λεπτό με πλασέ του Νόνη προηγήθηκαν.

Μετά το 35λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Ο Οπούντιος είχε την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν καρποφόρησαν.

-Ο Ρήγας Φεραίος έχασε στο τέλος από τα Σέλλανα με 2-1, με γκολ του Υφαντή στο 88’, ενώ είχε προηγηθεί με τον Τσελεπή στο 17’.