• 19 Νοεμβρίου, 2017

Μεγάλο «διπλό» 0-1 του ΓΣΑ μέσα στη Θήβα, Ολυμπιακός Β. – ΝΠΣ 0-2 και Ρήγας – Αστέρας Ιτέας 0-0

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης γυρίζει από τη Θήβα ο πανάξιος Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού, που αναρριχήθηκε κι άλλο στη βαθμολογία της 9ης αγωνιστικής, μετά τη νέα μεγάλη επιτυχία εκτός έδρας κατά την 9η αγωνιστική της 19ης Νοεμβρίου.

Το συγκρότημα του Κώστα Σταματίου είναι μόνο δεύτερο μετά τον ΝΠΣ.

Το μοναδικό γκολ του θριάμβου στο 2ο ημίχρονο πέτυχε στο 72ο λεπτό ο Παναγιώτης Κοντοβάς.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ

Απίστευτα πράγματα εκτυλίχθηκαν στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, κατά την διάρκεια της αναμέτρησης ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και ΝΠΣ Βόλος, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Συγκεκριμένα, όπως μεταδίδει ο Κώστας Καραγεωργόπουλος από το pamebala.gr, ο ΝΠΣ Βόλος ήταν μπροστά στο σκορ από τις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους περίπου στο 75ο λεπτό να διαπλασιάζουν τα τέρματά τους και να «κλειδώνουν» τη νίκη τους. Λίγα δευτερόλεπτα μετά το δεύτερο τέρμα των «κυανέρυθρων», το οποίο πέτυχε με πέναλτι ο Πίτου Γκαρσία, περίπου 15 φίλοι του ΝΠΣ Βόλος, συμπεριλαμβανομένου και του αιρετού Δημάρχου Βόλου, Αχιλλέα Μπέου, οι οποίοι φιλοξενούνται στο βόρειο πέταλο του Σταδίου ανάρτησαν ένα πανό που έγραφε «Μία πόλη – Μία ομάδα»!

Όπως ήταν δεδομένο, το συγκεκριμένο πανό έγινε αφορμή για άμεση κινητοποίηση των οργανωμένων φίλων του Ολυμπιακού που προσπάθησαν, είτε μέσω του αγωνιστικού χώρου, είτε εκτός αυτού, να προσεγγίσουν την κερκίδα των φιλοξενουμένων, με το παιχνίδι να διακόπτεται, καθώς υπήρχαν μικροσυμπλοκές. Ο Γενικός Αρχηγός του ΝΠΣ Βόλος, Άκης Πέτρου, κάλεσε τους ποδοσφαιριστές του να μπουν στα αποδυτήρια, δείχνοντας την πρόθεσή του να μη δώσει συνέχεια στην αναμέτρηση, με τον διαιτητή κ. Γκορτζίλα, όμως, να μην αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και να αποφασίζει τη μη διακοπή του αγώνα.

Αστυνομικές δυνάμεις πήγαν αμέσως στο βόρειο πέταλο και προέτρεψαν τον κ. Μπέο και τους υπόλοιπους φίλους της ομάδας του ΝΠΣ να αποχωρήσουν, πράγμα που έγινε, προκειμένου να αποφευχθούν τυχόν συμπλοκές.

ΑΠΟΚ Βελούχι 6

*ΓΣ Αλμυρού, Διγενής, Αστέρας, Βελούχι, Ρήγας Φεραίος, Αχιλλέας Φαρσάλων, ΑΟ Σελλάνων και Νίκη Βόλου έκαναν το ρεπό τους.

** Οπούντιος Μαρτίνου και Νίκη Βόλου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.