• 5 Νοεμβρίου, 2017

Σέλλανα – ΓΣΑ 1-0, Αμβρυσσέας – Νίκη 1-0, Ολυμπιακός Β. – Θήβα 0-0, Ρήγας – Βελούχι 1-2 και Οπούντιος – ΝΠΣ 2-3

Με τον Στέλιο Βούλγαρη στην …αποστολή του, μιας και η Διοικούσα Επιτροπή του Τμήματος ποδοσφαίρου δεν έκανε δεκτή την παραίτησή του, ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού ηττήθηκε από τον ΑΟ Σελλάνων με 1-0, με γκολ που μπήκε στο 23ο λεπτό με σκόρερ τον Κουμάνοβιτς.

Είναι χαρακτηριστική η ανάρτηση στο facebook του κ. Βούλγαρη, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, που επί λέξει αναφέρει: «Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει», ενώ ήδη έχουν αρχίσει οι γκρίνιες φιλάθλων (όπως και στη Νίκη Βόλου μετά το άτυχο αποτέλεσμα του Διστόμου) για αλλαγές προπονητών.

Από την άλλη πλευρά, ο ξενόφερτος (εκ Πιερίας) ΝΠΣ πέρασε και από το Μαρτίνο με 2-3, αλλά ίσως με αμφισβητούμενο πέναλτι, όπως λέει το ρεπορτάζ.

-Ο Ρήγας Φεραίος υπέστη οδυνηρή ήττα έδρας με 1-2 από το Βελούχι. Οι Βελεστινιώτες προηγήθηκαν με πέναλτι που εκτέλεσε στο 36′ ο Νασιακόπουλος και οι φιλοξενούμενοι στο 8′ με τον Γενιτσαρόπουλο και στο 84′ με τον πογδάνο.

Αχιλλέας Φαρσάλων 4

*ΓΣ Αλμυρού, Διγενής, Αστέρας, Βελούχι, Ρήγας Φεραίος Αχιλλέας Φαρσάλων και ΑΟ Σελλάνων έκαναν το ρεπό τους.

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ – ΝΙΚΗ 1-0

Στο 28ο λεπτό ένα γκολ – φάντασμα για τον Αμβρυσσέα, το οποίο οι Νικιώτες αμφισβητούν έντονα, έκρινε τον αγώνα.

Η μπάλα, μετά από φάουλ που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι βγήκε μισό μέτρο άουτ και κατόπιν έγινε γύρισμα προς το τέρμα, χωρίς να δώσει το άουτ ο διαιτητής και χωρίς να κινηθεί η άμυνα και ο πορτιέρο της Νίκης (όπως ήταν …λογικό).

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένας μέτριος επιθετικός μονόλογος της Νίκης, που είχε μεν την κατοχή, αλλά με λίγες ευκαιρίες και τον Αμβρυσσέα να παίζει το κόλπο των καθυστερήσεων από το πρώτο λεπτό του β’ μέρους.

Κίτρινες κάρτες στους Μαργαρίτη, Μεταλινό, Ντο Σάντος, Στούμπος – Μωυσίδη, Μέτσε, Ντόλγκι, Λάιο και από τον …πάγκο ο Τζιώρας (η φωτο του goalpost.gr).

Την αναμέτρηση διαιτήτευσε ο απαράδεκτος Παναγιώτης Κέκελος, με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Λύσσαρη και Χρήστο Κουτρομάνο, όλοι από την ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας. Παρατηρητής της αναμέτρησης ο κ. Αθανάσιος Παπακώστας από την ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (81’ Βουρδάκης), Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς (52’ Λάιος), Βέργος, Γιάκοβλεφ, Μέτσε (74’ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος, Ιορδανίδης, Ντόλγκι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΑΟ ΘΗΒΑ 0-0

Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί για μια ακόμη φορά να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις. Κακές εκτελέσεις, τόσο των κόρνερ, όσο και των φάουλ και αδυναμία στο σκοράρισμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Γελαδάρης (81’ Καρβούνης), Νόνης, Σκανδάλης (67’ Καράμπελας), Τόσκας, Σέττος (67’ Αλαμάνης), Βασίλιεβιτς, Σεχολάρι, Θέος, Δ. Κόκας.