• 1 Οκτωβρίου, 2017

Γ’ Εθνική:Νίκη – Ρήγας 0-1, Βελούχι – Ολυμπιακός 1-0 και ΝΠΣ «Βόλος» – Αστέρας Ιτέας 5-0

Στην πρεμιέρα του φετινού Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, που έγινε την Κυριακή 1η Οκτωβρίου, …περίσσεψαν οι εκπλήξεις.

Aναμετρήθηκαν η Νίκη Βόλου με τον Ρήγα Φεραίο (0-1) στο τοπικό ντέρμπι του Πανθεσσαλικού (φωτο αρχείου), ο Ολυμπιακός Βόλου -ανύπαρκτος κυριολεκτικά- ηττήθηκε με 1-0 στο Καρπενήσι από το Βελούχι, ο ΝΠΣ «Βόλος» κέρδισε τον Αστέρα Ιτέας με 5-0, ενώ ο νεοφώτιστος Γ.Σ. Αλμυρού είχε ρεπό.

ΝΙΚΗ – ΡΗΓΑΣ 0-1

Η Νίκη πίεσε στις αρχές του αγώνα με «στρατηγό» των επιθέσεων τον δαιμόνιο Γιάκοβλεφ, που «σίγησε» στο β’ μέρος. Δραστήριοι και οι Ιορδανίδης, Τζιώρας συνέτειναν σ’ έναν επιθετικό μονόλογο, σε όλο τον αγώνα, που δεν καρποφόρησε.

Η παρθενική ευκαιρία του Ρήγα στο 17′, με σουτ του Μπόρα λίγο πάνω από το αριστερό «γάμα» της εστίας του Τζήμα.

Στο 23ο λεπτό, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Τζοβάρας πέτυχε ένα όμορφο γκολ, με αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Ιορδανίδη, αντί του φάουλ υπέρ του, στο 26ο λεπτό.

Νέα κίτρινη κάρτα στον Καρτσαμπά στον 33’ κι άλλη μία στον Αλεξίου του Ρήγα, στην έναρξη του β’ μέρους. Κίτρινη και στον Τζοβάρα για θέατρο και στο 76’ στον Χατζηαθανασίου.

Δυο λάθη του Τζήμα σημάδεψαν την άμυνα της Νίκης στο α’ μέρος.

Στο 54’ μεγάλη απόκρουση από τον Παπαγιάννη σε σουτ του Μπάιριτς.

Ταμπουρωμένος στην περιοχή του ο Ρήγας, στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ μέρους, παίζοντας και καθυστερήσεις, προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Κάρτα στο Δημολιό για φάουλ, στο 67’.

Οφσάιντ – μαγική εικόνα του βοηθού Αναστασίου που αποδέχεται ο Βολιώτης ρέφερι.

Η εχθρική διαιτησία του Θεοχάρη δεν είναι δικαιολογία για τους ηττημένους.

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Καρτσαμπάς, Βέργος, Ντόλγκι (60’ Γαρυφαλλόπουλος), Γιάκοβλεφ, Μέτσε, Τζιώρας, Ιορδανίδης (67’ Λάιος), Μπάιριτς (83’ Ματθαίου).

Ρήγας Φεραίος: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Χατζησταμάτης, Μπόρας (65’ Παπαγεωργίου – 80’ Καναβός), Τζοβάρας, Τσιώλης (89’ Λάμπρου), Γεωργατζής (91’ Τζέκα).

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας), Αναστασίου.

ΒΕΛΟΥΧΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

Μέτριο παιχνίδι, με τους αντιπάλους να ψάχνουν τα πατήματά τους μέσα στο γήπεδο, για πολλή ώρα. Ειδικότερα οι Βολιώτες φάνηκε πως δυσκολεύτηκαν λόγω του πλαστικού χλοοτάπητα και ήταν επιεικώς τραγικοί.

Οι γηπεδούχοι, εξ άλλου, έδειξαν εξ αρχής ότι προτιμούν τις καθυστερήσεις.

Κυρίως με στημένες φάσεις προσπάθησε ο Ολυμπιακός να απειλήσει την άμυνα του Βελουχίου, καθώς έλειψαν οι συνδυασμένες επιθέσεις από τους Βολιώτες.

Χαρακτηριστικό, ότι στο 37′ η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σε σέντρα του Βαρούχα από τα δεξιά, ο Σεχολάρι πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρεις κίτρινες κάρτες σε ισάριθμους παίκτες των γηπεδούχων, μεταξύ τους ο Παπαγιάννης για καθυστερήσεις.

Η μετριότητα του Ολυμπιακού έδωσε …θάρρος στο Βελούχι, που άρχισε να έχει επιθετικές βλέψεις στο β’ ημίχρονο.

Στο 58′ ο Γιαουλάρι με σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κούτσικου, γράφοντας το 1-0.

Στο 77′ νέα μεγάλη ευκαιρία για το Βελούχι. Ο Κούτσικος έπεσε στα πόδια του Γενιτσαρίδη, που ήταν μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Κούτσικος, Καραμπάς, Α. Κόκας (86’ Γελαδάρης), Κραγιόπουλος, Νόνης, Τόσκας (67’ Ευθυμιάδης), Βασίλιεβιτς, Βαρούχας (82’ Καράμπελας), Σεχολάρι, Θέος, Σέττος (70’ Μέμμος).

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Βοηθοί: Καραγιάννης, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας)