• 14 Μαΐου, 2017

Ο ΓΣΑ …πρόωρος πανάξιος πρωταθλητής

Το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ ολοκλήρωσε και την 27η αγωνιστική και το ενδιαφέρον κορυφώνεται πλέον σε ό,τι έχει να κάνει με την παραμονή, αφού ο τίτλος σχεδόν κρίθηκε (απομένει το ….και μαθηματικά) με πανάξιο πρωταθλητή το Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού, μετά την εκπληκτική φετινή του πορεία και την απρόσμενη (;) ήττα του Διαγόρα Στεφανοβικείου. Απομένουν πλέον τρεις «διαδικαστικές» αγωνιστικές για τους Αλμυριώτες, που ψάχνουν μόνο μια νίκη, με την Αγία Παρασκευή εντός, τον Σαρακηνό εκτός και τη Σκόπελο εντός Αλμυρού.

Α.Ε. Διμηνίου –

*Ο Ηρακλής έχει μείον δύο βαθμούς, όπως και ο Σαρακηνός και ο ΓΣΑ 3.

**Η Α.Ε. Διμηνίου έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΤΕΛΕΟ

Ο ΓΣ Αλμυρού πήρε αυτό που ήθελε κι έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε στον Πτελεό επί του Πρωτεσίλαου με 5-3.

Ένα δοκάρι που είχαν οι γηπεδούχοι στη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, τους έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, ενώ στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα για τους Αλμυριώτες

Τρία τέρματα πέτυχε ο Αλέκος Αραπίτσας για τον Πρωτεσίλαο.

Για τους νικητές στο 5′ ο Κοντοβάς το 0-1

Στο 9′ ο Κρανάς το 0-2.

Στο 27΄μειωσαν σε 2-1 οι Φτελιανοί.

Στο 35′ με τον Βούλγαρη, σε κόντρα επίθεση, ο σκόρερ πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 1-3.

Στο β΄ ημίχρονο ο Πρωτεσίλαος, με δυο γκολ του Αραπίτσα,  ισοφάρισε σε 3-3, στο 47′ και στο 52΄με πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε ο ίδιος.

Οι Αλμυριώτες με διαγώνιο σουτ του Νασιακόπουλου, ξαναπήραν το προβάδισμα με 3-4. και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (91′) διαμορφώθηκε το τελικό 3-5 με σουτ του Κοντοβά.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ (Μιχάλης Ανδρωνάς): Μάνος, Τσόγκας, Λεϊμονής (58′ Σιαμανίκος), Σαμουρδάνης, Μιχόπουλος, Κ. Κόρκος, Γ. Αραπίτσας, Λάμπος, Παπαδόπουλος (65′ Τσουβαλιάς), Μαρικλέν, Αλ Αραπίτσας.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Θάνος Θεοδώρου): Σταμέλος, Δημουλάς, Τσιάτσιος, Κόκας, Κυριάκος, Ακασού (56′ Θωμαΐδης), Κρανάς, Νασιακόπουλος (60′ Φαράντος), Βούλγαρης (70′ Καψιώτης), Κοτσιαρίδης, Κοντοβάς.

-Ο μεσημεριανός ο αγώνας στη Σούρπη ανάμεσα στον τοπικό Αίαντα και τη Σκόπελο έληξε ισόπαλος με 2-2. Τα γκολ των Σουρπιωτών στο 30′ Κατσαβριάς και στο 55′ ο Χριστέλος.