• 12 Απριλίου, 2017

Νέα πανηγυρική πρόκριση: ΓΣΑ – Ποσειδώνας Ν.Π. 2-1

Δεύτερη πανηγυρική πρόκριση, μετά την πρώτη στο Προάστιο Καρδίτσας κατά του Α.Ο. Σελάνων, πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού σε βάρος του Ποσειδώνα Νέων Πόρων με 2-1, το απόγευμα της Μ. Τετάρτης 12 Απριλίου, για τη 2η αγωνιστική στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος.

Στο 4ο μόλις λεπτό, από σέντρα του Κοντοβά μέσα στην περιοχή, βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι ο Κρανάς και με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Αλμυριώτες, αφύπνισε τους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να πιέσουν σε όλη τη διάρκεια του α’ μέρους, χωρίς να δημιουργήσουν ουσιαστικές φάσεις ωστόσο, όπως άλλωστε και οι παίκτες του ΓΣΑ, που όμως ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο θετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Με περισσότερες δυνάμεις και καλύτερο ποδόσφαιρο στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι.

Στο 47’ ακυρώθηκε γκολ του Ποσειδώνα ως οφσάιντ, ενώ προηγήθηκε ωραία απόκρουση του Χαλάτση.

Στο 48’ απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Λεωνίδα στον Παυλίδη των φιλοξενούμενων για πολύ σκληρό φάουλ σε βάρος του Κοντοβά, σε κατά μέτωπο επίθεση του τελευταίου.

Πέναλτι στο 51ο λεπτό σε βάρος του Ακασού. Το εκτέλεσε επιτυχώς ο Χρυσόπουλος και 1-1.

Από κόρνερ στο 60’ ο Πλαβός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Ποσειδώνα και 2-1.

Κίτρινες κάρτες για φάουλ στους Κόκα, Πλαβό και Ακασού και για καθυστέρηση στον Κοντοβά.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Θάνος Θεοδώρου): Χαλάτσης, Καψιώτης, Τσιάτσιος, Κόκας, Κυργιάκος (52’  Πλαβός), Ακασού, Κρανάς, Θωμαΐδης (60’ Βούλγαρης), Αραμπατζής (83’ Φαράντος), Νασιακόπουλος, Κοντοβάς.

Διαιτητές: Λεωνίδας, Αλεξόπουλος (Τρικάλων), Καρδάσης (Λέσβου).