• 3 Δεκεμβρίου, 2016

Ηρακλής Β. – Γ.Σ. Αλμυρού 2-3, Σαρακηνός – Αίαντας 4-2 και Πρωτεσίλαος – Διαγόρας 1-2

Τα εύκολα  – δύσκολα έκαναν οι Αλμυριώτες μέσα στο Βασδέκειο, παίζοντας κόντρα στο αξιόμαχο Ηρακλή Βόλου, την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου.

Οι φιλοξενούμενοι, αφού προηγήθηκαν νωρίς με 0-2, χρειάστηκαν το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να το πάρουν τη νίκη, με σκορ 2-3.

Μόλις στο 7’ ο Αραμπατζής, με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σινάνη, και με σουτ του Κωτσιαρίδη στο 11’ έγινε το 0-2.

Ο Ηρακλής, με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε, με απευθείας φάουλ του Μαυρίδη στο 64’ και τέρμα του Φέιζο στο 77’ σε κενό τέρμα, ενώ ο Χαλάτσης στο 91’ έκανε μεγάλη απόκρουση σε προσπάθεια του Μαυρίδη. Η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι και στην επαναφορά οι γηπεδούχοι πάλι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Τελικά στο 94’ μετά από αυτογκόλ του Ντούρο, που προσπάθησε να διώξει σέντρα του Κοντοβά, ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε ένα σπουδαίο διπλό.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Χαλάτσης, Καψιώτης, Τσιάτσιος, Πλαβός, Κυριάκος, Κωτσιαρίδης, Νασιακόπουλος, Θωμαΐδης, Π. Κοντοβάς, Αραμπατζής, Κρανάς

Αλλαγές μπήκαν οι: Ν. Βούλγαρης και Δημουλάς

Χορταστικό σε τέρματα το παιχνίδι του Σαρακηνού με τον Αίαντα Σούρπης, το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου στο ΕΑΚ του Βόλου.

Στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν οι Φτελιανοί με τον Χριστέλλο.

Στο β’ ημίχρονο η αντεπίθεση των γηπεδούχων καρποφόρησε.

Το 1-1 με πέναλτι στο 46’, που εκτέλεσε ο  Σαμαράς και ισοφάρισε ο Σαρακηνός, το 2-1 στο 58’ με τον Φραγκογιάννη, ενώ στο 60’ ο Βαλωτής με κεφαλιά διεύρυνε το σκορ σε 3-1.

Στο 67’ δοκάρι σε σουτ του Χειλά.

Στο 72’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κατσαβριάς μείωσε σε 3-2.

Στο 85’ ο Σαμαράς με πλασέ «έδεσε» τη νίκη των γηπεδούχων.

ΑΙΑΣ: Γελές, Χριστέλος, Παπανικολόπουλος, Γρούνας (85′ Γαρυφάλλου), Π. Δημητρίου (73′ Κουτρούμπας), Αθ. Γ. Κωστούλας, Δημητρίου Γ, Μπιρτσάι, Αθ. Αθ.  Κωστούλας, Κατσαβριάς, Χειλάς.

Ο Διαγόρας κατάφερε να κερδίσει τον αξιόμαχο Πρωτεσίλαο μέσα στον Πτελεό με 1-2, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

Το 0-1 έγινε μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουβελά στο 13′, αφού η μπάλα κατέληξε στον Καπούλα, ο οποίος με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο 28′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Καμπουρέλης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Οι Φτελιανοί ισοφάρισαν στο 63′ με πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Αραπίτσας.

Στο 80΄ ο Διαγόρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί και πάλι όταν από φάουλ του Καραπλιάγκου ο Μάνος έδιωξε τη μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι, πριν καταλήξει κόρνερ.

Το γκολ που έκρινε το νικητή, πέτυχε στις καθυστερήσεις στο 92’ ο Πάσχος, με ψηλοκρεμαστό σουτ.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Μάνος, Β. Χασιώτης, Μαλλιαρός, Σιαμουρδάνης, Μιχόπουλος, Κ. Κόρκος, Σ. Χασιώτης (60′ Λάμπος), Θ. Κόρκος (85′ Σούσκο), Αραπίτσας, Μαριγκλέν, Λεϊμονής (46′ Β. Σιαμανίκος)

Με την ιδιαιτερότητα ότι τα τρία ματς της Κυριακής στην Α’ κατηγορία θα διεξαχθούν ώρα 11 το πρωί (ανάμεσά τους η δύσκολη αναμέτρηση του ΓΣΑ στο Βασδέκειο με τον Ηρακλή Βόλου) διεξάγονται οι υπόλοιποι αγώνες της κατηγορίας.

Απολλων Καν. 4

*ΓΣΑ, Ακρόπολη, Παγασητικός και Σκιάθος έχουν από 1 αγώνα λιγότερο, Άρης 2 και Σκόπελος 2.