• 9 Νοεμβρίου, 2016

ΓΣΑ, Πρωτεσίλαος και Αίας προχώρησαν στο Κύπελλο ΕΠΣΘ

Επτά παιχνίδια διεξήχθησαν την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου για την φάση των «16» του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ.

Θυμίζουμε, πως ο Πρωτεσίλαος ήδη έχει προκριθεί στον επόμενο γύρο, αποκλείοντας προ ημερών τη Σκιάθο με 1-0 εκτός έδρας.

Τα ματς ήταν «νοκ άουτ», πράγμα που σημαίνει πως όπου δεν υπήρξε νικητής στα 90 λεπτά, ακολουθούσε ημίωρη παράταση και όπου χρειάστηκε κατόπιν πέναλτις. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Αγία Άννα – Πύρασος 0-2

Σε μονόλογο μετατράπηκε το παιχνίδι του Γ.Σ. Αλμυρού με τον Μαγνησιακό.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιώρου οι Αλμυριώτες είχαν πετύχει τρία τέρματα. Στο 5′ Ο Νικηφοράκης με σουτ έγραψε το 1-0, ενώ στο 13′ ο Βούλγαρης με νέο σουτ πέτυχε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Στο 29′ ήταν η σειρά του Αραμπατζή να σκοράρει, γράφοντας το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γ.Σ. Αλμυρού σημείωσε άλλα δύο τέρματα με τους Λιόλιο στο 62′ και Κρανά στο 78′.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Χαλάτσης (57′ Κοντογεωργάκης), Φαράντος, Παυλίδης, Δημουλάς, Νικηφοράκης, Θωμαΐδης (46′ Κωτσιαρίδης), Λιόλιος, Τσόγκας, Αραμπατζής (61′ λ.τρ. Κρανάς), Ν. Βούλγαρης, Μακανίκας.

Στην Ευξεινούπολη, στο παιχνίδι Δήμητρα- Αίας 1-2, πάλι η διαφορά δυναμικότητας έπαιξε το δικό της ρόλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ποζιόπουλο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Φτελιανοί ισοφάρισαν στο 65’ με τον Κατσαβριά και στο 80’ ο Αθ. Αθ. Κωστούλας σφράγισε την πρόκρισή τους.

Για τη φάση των «8» θα παίξουν στις 7 Δεκεμβρίου:

Σαρακηνός – Σαρακηνός

Θησέας – Πρωτεσίλαος

Ακρόπολη – Γ.Σ. Αλμυρού

Αίας Σούρπης – Πύρασος

Τα ημιτελικά θα γίνουν 11 Ιανουαρίου (νικητές 9-10 και 11-12), ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για τις 25 Φεβρουαρίου 2017.