• 30 Οκτωβρίου, 2016

Απόλλων Λ. – Ολυμπιακός 2-1, Νίκη – Τηλυκράτης 1-0, Θεσπρωτός – Ρήγας Φεραίος 3-1

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος, αλλά μοιράζεται πλέον την κορυφή στο όμιλο, που πήρε …φωτιά, αφού πλησίασαν χαρακτηριστικά πολλοί από τους μνηστήρες.

-Ο Γιάννης Κορέτα πήρε το ριμπάουντ από εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη στο 12ο λεπτό και άνοιξε το σκορ στο «Παντελής Μαγουλάς», σε βάρος του Τηλυκράτη Λευκάδας.

Καταιγιστικοί στο α’ μέρος οι Νικιώτες, έβαλαν πάλι κατόπιν σε ψυχοφθόρα αγωνία τους οπαδούς τους, όντας υποτονικοί στο β’ μέρος, με έκδηλο το άγχος να κρατήσουν το οριακό προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος.

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Αλεξανδρής, Δημολιός, Νουμίδης, Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Μέτσε, Τορεζάνι (68’ Ζενούνι), Νικλητσιώτης (57’ Μαλακασιώτης), Κόλα (88’ Τσουρέλης), Κορέτα.

-Ο Σαχινίδης, στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ υπέρ του Απόλλωνα στη Λάρισα, με πλασέ, μόνος και αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή. Στο 42′ Ο Ολυμπιακός έγραψε σε 1-1. Ο Οικονόμου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι, η μπάλα βρήκε το σώμα του τερματοφύλακα Φιρινίδη και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 90′ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους παίκτες του Ολυμπιακού και μέσα σε όμιλο παικτών ο Σάββας σούταρε, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και κατέληξε στα δίχτυα του Κατσούλη για το 2-1 για τον Απόλλωνα.

-Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έχανε ο Ρήγας στην Ηγουμενίτσα και μόλις στο 13ο δέχτηκε το δεύτερο τέρμα από πέναλτι.