• 23 Νοεμβρίου, 2014

Με πρωταγωνιστή τον Παρίση η Δήμητρα, 0-2 στην Κερασιά

Νικηφόρα συνεχίζει η Δήμητρα στο πρωτάθλημα, μετά και το τρίποντο που κατέκτησε στην έδρα του Αετού Κερασιάς.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Βουρούκου είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα. Για ακόμα ένα ματς, οι «πράσινοι» διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, με αποτέλεσμα σε οκτώ αγωνιστικές να έχουν δεχθεί μόλις ένα τέρμα, αυτό της έκτης αγωνιστικής, στην έδρα του Αστέρα Ριζομύλου.

Η Δήμητρα στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και τα δύο τέρματα, με πρωταγωνιστή τον «αειθαλή» Θανάση Παρίση. Πριν ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, έχασαν πέναλτι με τον Θωμαϊδη, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Το πέναλτι κέρδισε ο Τιμπλαλέξης σε ανατροπή του από αντίπαλο. Η φάση αυτή σημειώθηκε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 60ο λεπτό, ο Παρίσης που είχε πάρει τη θέση του Ραμαντάνη πέντε λεπτά νωρίτερα, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή τη φορά ο Βαγγέλης Νικηφοράκης, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 89ο λεπτό, ο Παρίσης έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Μ. Παυλίδη, μπήκε από τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-2.

Απόντες για τον Βαγγέλη Βουρούκο οι Ποζιόπουλος και Βογιατζής με ίωση, ο στρατευμένος Σιαμέτης και ο Ξηρομερήσιος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Δήμητρα: Γκιούρκης, Γκαρνίδης, Μ. Παυλίδης, Αντωνιάδης, Νικηφοράκης, Γοδενόπουλος, Κ. Παυλίδης, Θωμαΐδης, Ραμαντάνης (55ο Παρίσης), Τιμπλαλέξης, Νιάκας (75ο Τσάμης).