• 7 Οκτωβρίου, 2012

Το πανόραμα του Τοπικού ποδοσφαίρου

Κάτι παραπάνω απο την ήττα με 3-1 άξιζε ο Πρωτεσίλαος στην έδρα του Πυράσου, αφού κατάφερε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ισόπαλος με 1-1.

Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Μίλτου Καλόγηρου είχε δύο δοκάρι με τους Κατσαβριά και Παπαδόπουλο, ενώ στο δεύτερο είχαν ακόμα ένα με τον Αλέκο Παναγιώτου.

Σκόρερ για τους φτελιανούς ήταν ο Κατσαβριάς, όταν και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύρασος ήταν ανώτερος και πέτυχε δύο τέρματα, διατηρώντας το αήττητο.

Η Δήμητρα απο την άλλη, σε ένα χιτσκοκικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο γήπεδο της Γατζέας, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Α.Ε. 2002 με σκορ 3-4.

Τα τέρματα για τους πράσινους πέτυχαν οι Χατζέλας (1-1), Κρανάς (1-2) και Νίκος Βούλγαρης (το 2-3 και το 2-4).

Νίκη για τον Άθλο, ήττα για Απόλλων Κρ.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Άθλος απέναντι στους Νέους Αθλητές Νίκης με 1-0, στο γήπεδο της Ευξεινούπολης.

Το γκολ προήλθε μετά απο κάθετη πάσα του 16χρονου Σχουλή στον συνομίληκο συμπαίκτη του Χρήστο Γκάμπα, με τον τελευταίο να νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ μέσα από την περιοχή, στο 51ο λεπτό. Δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Ανδρωνάς είχε δοκάρι σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Άθλος: Μέμμος, Τσιγκώνης, Γ. Κωτούλας, Καμπουρίδης (62ο Ξύνος), Ανδρωνάς, Σχουλής (73ο Νιάκας), Απ. Κωτούλας, Κακασής, Μπουτίνας, Μπίνας (50ο Ελευθερίου), Γκάμπας.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας δεν τα κατάφερε και γνώρισε βαριά ήττα με 4-0, στην έδρα του πρωτοπόρου Αστέρα Ριζομύλου, ο οποίος διατηρεί το αήητητο μετά απο τέσσερα παιχνίδια και διεκδικεί την επάνοδό του στην μεγαλύτερη τοπική κατηγορία. Όλα τα αποτελέσματα της τέταρτης αγωνιστικής, είναι τα παρακάτω:

Μακρινίτσα-Τοξότης 2-0

Αστέρας-Απόλλων Κρ. 4-0

Διαγόρας-Δημητριάς 2-1

Ηρακλής-Μικροθήβες 2-0

Άθλος-Ν.Α. Νίκης 1-0

Ιωλκός-Άνθ.Γαζής 4-1

Πηλέας-Αγχίαλος 0-1

Απόλλων Καν.-Δάφνη 2-1